Papež vyzval k celosvětovému zákazu trestu smrti

Datum publikace22. 2. 2016, 0.00

Přikázání Nezabiješ má absolutní hodnotu a týká se nevinného i viníka. Prohlásil to papež František během nedělní modlitby Anděl Páně, 21. února 2016.

Vatikán: Pro zrušení trestu smrt se papež vyslovil den před  symposiem, které na toto téma v Římě pořádá Komunita Sant´Egidio. Papež také apeloval na „svědomí vládců“, aby ohledně zrušení nejvyššího trestu vytvořili mezinárodní konsenzus.

„Moderní společnosti mají způsoby, jak účinně zabránit zločinu, aniž by tomu, kdo jej spáchal, definitivně odňaly možnost nápravy,“ řekl papež. I zločinec má podle něj právo na život, který je Božím darem. Svatý rok milosrdenství má pomoci prosadit zralejší formy úcty k lidskému životu.

„Kéž v tomto Svatém roce milosrdenství nedojde k žádnému vykonání takového rozsudku. Všichni křesťané a lidé dobré vůle jsou dnes povoláni přičiňovat se nejenom o zrušení trestu smrti, ale také o zlepšení podmínek vězněných v úctě k důstojnosti lidí zbavených svobody,“ řekl František.

Výzvu papeže Františka komentoval také generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub:  „Je skvělé, že pohled na trest smrti patří k mnoha věcem, které jsou v církvi dobově podmíněné, a skvělé je i to, že papež František to ví,“ napsal Holub na svém twitterovém profilu.

Katechismus katolické církve trest smrti připouští, avšak pouze v případě,„pokud je toto jediná možnost účinné obrany lidských životů před útočníkem“. Současně však cituje Jana Pavla II., podle kterého se tyto případy v současnosti vyskytují „velmi zřídka, pokud vůbec“.

(zdroj: Radio Vaticana; foto: CNA / Daniel Ibanez)

Autor článku: Ondřej Mléčka