Papež v Mexiku: Prospělo by nám naučit se říkat ODPUSŤ

Datum publikace16. 2. 2016, 0.00

Papež František se včera v rámci své cesty po Mexiku přemístil do nejchudšího mexického státu Chiapas, kde sloužil mši svatou pro domorodé komunity, potomky starých Mayů. K večeru se pak sešel s rodinami v hlavním městě Tuxtla Gutiérrez.

Chiapas/Mexiko: Papež František věnoval včerejší den své apoštolské cesty do Mexika setkáním s domorodci a místními rodinami.

Na jihu Mexika, v jeho nejchudším státě Chipas, sloužil papež František mši, které se účastnilo převážně domorodé obyvatelstvo. Přesto, že je to region bohatý na přírodní zdroje, výrazně zaostává a potýká se s velkou chudobou a negramotností.

Ve své homilii papež František zmínil větu z mayské mytologické Popol Vuh(Kniha rad), která hovoří o „úsvitu“, jež se rozprostřel nad kmeny, o svobodě a míru. Dodal, že právě Ježíš se stává „cestou, stává se pravdou, stává se životem, aby temnoty neměly poslední slovo a úsvit se nad životem jeho dětí nepřestal rozprostírat.“

Reagoval také na pokušení, kterým musí touha po této svobodě čelit: „Mnoha způsoby a mnoha formami měla tato touha být zrušena, mnoha způsoby měla být duše umrtvena, mnohými formami hodlali uvést do letargie a uspat život našich dětí a mládeže, když našeptávali, že se nic nemůže změnit anebo se nesmí snít.“

Soucitně místním řekl: „Mnohokrát byly vaše národy systematicky a strukturálně nechápány a vylučovány ze společnosti. Někteří považovali vaše hodnoty, vaši kulturu a vaše tradice za podřadné. Jiní očarováni mocí, penězi a zákony trhu jim odňali půdu anebo svými díly způsobili její znečištění. Jak tristní! Jak velice by nám všem prospělo zpytovat svědomí a naučit se říkat: odpusť. Odpusťte bratři! Dnešní svět, deptaný kulturou smrti, vás potřebuje.“

K závěru dodal: „Dnešní mládež vystavená kultuře, která se pokouší potlačit veškeré bohatství, charakteristiky a rozdíly kultur zavedením homogenního světa, potřebuje, aby moudrost jejích předků nezanikla. Dnešní svět uchvácený pragmatismem se potřebuje znovu naučit hodnotě nezištnosti!“

Setkání papeže Františka s rodinami

K večeru se pak papež František v Tuxtla Gutiérrez, hlavním města Chipas, sešel s rodinami, z nichž některé přednesly svědectví, o svých nelehkých životních situací. Byli mezi nimi například mladík s fyzickým postižením či svobodná matka, z nichž oba našli útočiště a přijetí v církvi.

„Věřím, že to je přesně to, co chce vždy Duch Svatý udělat v našem středu: vložit do nás nové srdce, dát nám důvody, proč dál riskovat, snít a budovat život, který má smysl pro domov, pro rodinu,“ řekl František v reakci na vyslechnutá svědectví. Jen Ježíš, pokračoval papež, „je schopný měnit naše často vodnaté a jednotvárné perspektivy, postoje a cíle ve víno radosti a v oslavy“.

Upozornil také na nebezpečí nejistoty, která může mít velmi fatální důsledky. Z nejistoty se totiž podle Františka rodí samota a izolace, které pak jako „můra vysušuje naši duši“.

Na závěr pak zdůraznil: „Je pravda, že život v rodině není vždy snadný a může být často bolestivý a stresující, ale jak často říkám o církvi, dávám přednost zraněné rodině, která se každodenně snaží milovat, před společností, jež je nemocná izolacionismem a obvyklým strachem z lásky. Dávám přednost rodině, která se opakovaně snaží začínat znovu, před společností, jež je narcistická a posedlá luxusem a pohodlím. Dávám přednost rodině s unavenou tváří z velkorysého dávání, před tváří s make-upem, která neví nic o něze a soucitu.“

Papež František je v Mexiku již od pátečního večera, zpět do Říma se vrací 17. února 2016.

(Zdroj: Vatican Radio; foto: Alan Holdren / CNA)

Autor článku: Admin