Na Moravě narozený kněz Unzeitig bude v září blahořečen

Datum publikace12. 2. 2016, 0.00

Na Moravě narozený katolický kněz Engelmar Unzeitig, který zahynul v nacistickém koncentračním táboře Dachau, bude 24. září 2016 v bavorském Würzburgu blahořečen. Informovala o tom agentura APA.

Mnichov: Unzeitig, který pocházel z řad českých Němců, byl vysvěcen právě ve Würzburgu. Osobně se zasazoval za práva Židů a v koncentračním táboře proslul pomocí ostatním spoluvězňům, za což si vysloužil přezdívku anděl z Dachau.

Papež František na konci ledna uznal mučednickou smrt Unzeitiga, který při péči o nemocné sám podlehl epidemii skvrnitého tyfu; římský biskup tak otevřel cestu pro blahořečení kněze z Moravy.

Unzeitig se narodil v roce 1911 v Hradci nad Svitavou. Ve Würzburgu absolvoval seminář a byl zde v srpnu 1939 vysvěcen na kněze. O dva roky později byl zadržen gestapem a poslán do Dachau, kde krátce před osvobozením v březnu 1945 zemřel. Urnu s jeho popelem se podařilo z tábora propašovat, nyní je uložena v kostele ve Würzburgu.

Beatifikační proces zahájil někdejší würzburský biskup Paul-Werner Scheele. V roce 2009 uznal Benedikt XVI. Unzeitigovy hrdinské ctnosti. O dva roky později pak započalo řízení, jehož cílem bylo ověřit knězovo mučednictví.

Více informací naleznete na stránkách tiskového střediska würzburgského biskupství.

(ČTK)

Autor článku: Ondřej Mléčka