24. březen je dnem modliteb a postu za zabité misionáře

Datum publikace24. 3. 2016, 12.53

24. března si připomínáme Den modlitby a postu za zabité misionáře. Za datum je zvoleno výročí zavraždění salvadorského arcibiskupa Óscara Romera, který byl vloni blahořečen.

Óscar Romero, který se stavěl na stranu tamějších chudých, byl zavražděn v San Salvadoru při slavení mše svaté. Právě datum jeho smrti – 24. března 1980 – bylo následně mladými lidmi z Papežských misijních děl zvoleno k přípomínce Dne modliteb a postu za zabité misionáře.

Každoročně vydává agentura Fides seznam pastoračních pracovníků, kteří byli za poslední rok násilně připraveni o život. V loňském roce se jednalo o 22 osob, tedy o čtyři méně než v roce 2014.

Již sedmý rok po sobě je oblastí s největším počtem zabitých pastoračních pracovníků Latinská Amerika. Za posledních patnáct let (2000-2015) bylo ve světě usmrceno celkem 396 církevních pracovníků, včetně pěti biskupů. V roce 2015 přišlo ve své službě násilně o život 13 kněží, 4 řádové sestry a 5 laiků.

Podrobnější informace (přehled podle kontinentů a okolnosti smrti) zabitých misionářů naleznete na stránkách Papežských misijních děl. Tento seznam je však jen malou částí dlouhého seznamu dalších neznámých lidí, těch, kteří v mnoha koutech světa trpí, a dokonce i platí svými životy za víru v Krista.

Čtyři zabité řeholnice, modlitby za zajatého kaplana

V posledních měsících přišly v Jemenu o život čtyři sestry Matky Terezy společně s více než desítkou laiků. „To jsou mučedníci dneška!“ komentoval tuto událost papež František. „Neobjevují se na obálkách časopisů, nejsou tématem zpravodajství. Prolévají svoji krev za církev. Jsou to oběti těch, kdo tento útok spáchali, jakož i lhostejnosti, oné globalizace lhostejnosti, která se nestará. Matka Tereza ať doprovodí do ráje tyto své mučednické dcery lásky a přimlouvá se za pokoj a posvátnou úctu k lidskému životu.“

VIDEO: Prosba o modlitbu hlavního představeného salesiánů

Kaplan čtyřech zavražděných sester, salesiánský kněz Tom Uzhunnalil, byl unesen. „S velkou bolestí a velkými obavami sledujeme, co se mohlo stát s naším spolubratrem Tomem,“ uvedl v krátkém videu hlavní představený salesiánů Ángel Fernández Artime. Současně vyzval k intenzivní modlitbě za záchranu kněze, zejména na „Zelený čtvrtek večer, kdy doprovázíme Pána Ježíše v bolesti a samotě v Getsemanské zahradě“.

Modlitby za misionáře

Papežská misijní díla na svých stránkách nabízí ke stažení křížové cesty a další informace, které mohou posloužit jako inspirace k prožití Dne modliteb za zabité misionáře.

(zdroj: Papežská misijní díla; foto: Custodia della Terra Santa)
Autor článku: Ondřej Mléčka