Katolický týdeník: Misionář mezi muslimy

Datum publikace13. 4. 2016, 8.00

Muslimské prostředí zná jako málokdo jiný. Jako misionář prožil v muslimských zemích devět let, z toho jen v Pákistánu šest a půl roku. Rodilý Rakušan P. Günther Ecklbauer dnes působí jako oblát v západočeských Plasích a výbornou češtinou vyprávěl pro Katolický týdeník o svých zkušenostech.

Je možné vést s muslimskou komunitou nějaký dialog o víře?

Možné to je, ale člověk musí být velice opatrný. Musí se zdržet všeho, co by mohlo být chápáno jako znevážení islámu nebo Mohameda. Přitom se ovšem musíte smířit s tím, že muslimové všechno nemuslimské často zesměšňují.

Nakolik je reálné přivést v muslimském světě někoho ke křesťanství?

V našich školách jsme často v kontaktu s muslimy, zaměstnáváme muslimské učitelky, studují u nás muslimské děti, hovoříme s jejich rodiči, přesto o náboženství příliš nemluvíme. Pokud jde o vlastní výuku náboženství, ta probíhá odděleně. Křesťanské děti vyučujeme my a muslimské zase muslimské učitelky. Evangelizovat touto formou prostě není možné, to by muslimové nepřipustili.

V současné době přichází do Evropy ohromné množství muslimů. Máme mít obavy?

Na to je velice těžké odpovědět. Myslím, že samo o sobě by v tom nebezpečí být nemuselo. Problém je ovšem v tom, že my sami jsme vnitřně vyprázdnění. Jedna muslimka, která v Rakousku konvertovala ke křesťanství, mi řekla: „Bojím se méně síly islámu než slabosti západního křesťanství.“ Máme strach přihlásit se ke své křesťanské identitě. Kdybychom to dokázali, muslimové by se zařadili. Když ale sami ustupujeme, co můžeme očekávat? Sundávat kříže ze škol, to by muslimy ani nenapadlo. V našich školách v Pákistánu, kam chodí muslimské děti, kříže normálně visí a nikomu to nevadí. V Evropě to ale mnoha lidem vadí. Abych tedy odpověděl na vaši otázku: Jestli se muslimů máme obávat nebo ne, závisí v posledku na nás samotných. Pokud v sobě křesťanské hodnoty máme nebo je alespoň znovuobjevíme, pak se bát nemusíme.

Vzestup islámu v Evropě v sobě přitom skrývá jednu pozitivní věc. Díky němu se totiž do Evropy znovu vrátila otázka po Bohu. Vzpomínám si v této souvislosti na trapistického mnicha Charlese de Foucaulda. Ten jako mladý člověk ztratil víru a nalezl ji až v severní Africe, když se tu setkal s muslimy. Přál bych si – a věřím, že je možné –, aby něco podobného jako on prožila i Evropa.

Více v rozhovoru, který lze nalézt na www.katyd.cz nebo v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne nebo v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Papežův „milostný dopis rodinám“

Radost z lásky (Amoris laetitia) - dokument o rodině a manželství byl minulý týden představen ve Vatikánu a okamžitě vzbudil velký zájem.

Budoucí plzeňský biskup navštívil sousedy

Mons. Tomáš Holub navštívil v doprovodu svého předchůdce plzeňského biskupa Františka Radkovského - bavorský Regensburg a tamního pastýře Rudolfa Voderholzera. KT byl při tom.

Krakov se chystá na setkání mládeže

Do intenzivnější přípravy XXXI. světových dnů mládeže (SDM) v polském Krakově se pouštějí farnosti napříč světovou církví. KT věnuje tématu také speciální přílohu.

Pán Bůh nám splnil bláznivý sen

Přiblížit se papeži na dosah, to se nestane každému. V neděli Božího milosrdenství to zažila boromejka Angelika Pintířová při obětním průvodu. O svůj zážitek se dělí se čtenáři.

Autor článku: František Jemelka