Papež připomíná světu utrpení válkou postižené Ukrajiny

Datum publikace20. 4. 2016, 15.22

Papež František upozorňuje na stále trvající konflikt na Ukrajině a žádá farnosti z celého světa o finanční podporu lidí, kteří zde kvůli válce trpí.

Již dva roky trvající ozbrojený konflikt mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty na východě Ukrajiny po sobě zanechal tisíce mrtvých a donutil více než milion lidí utéci do zahraničí, upozornil papež František během mše svaté na začátku dubna tohoto roku.

Požádal proto katolické farnosti celého světa, aby na 24. dubna 2016 vyhlásily speciální sbírku pro východní Ukrajinu, na znamení solidarity s lidmi, kteří zde kvůli válce trpí.

Jeho prosby týkající se humanitární pomoci pro Ukrajinu znovu obrací pozornost světa na zapomenutou válku, řekli ukrajinští katoličtí představitelé. Bývalý představený jezuitů na Ukrajině, rektor Papežského orientálního ústavu David Nazar řekl: „Lidé se zde potýkají s obrovskou nouzí, z médií se však vytratila.“

“Lidé zde nemají základní potraviny a přístup k nezávadné pitné vodě.”

Biskup Ukrajinské řeckokatolické církve Borys Gudziak, sídlící v Paříži, vyjmenoval, co je podle něho v současnosti nejvíce potřeba: modlit se za mír a spravedlnost na Ukrajině, stále se informovat o skutečné situaci na tomto území a prokazovat solidaritu. Po dvou letech válčení je zde „1,7 mil. vnitřně vysídlených lidí a milion uprchlých do sousedních zemí. Půl milionu z nich nemá základní potraviny a statisíce nemají přístup k nezávadné pitné vodě,“ doplnil v prohlášení.

Od počátku krize zde pomáhá Charita Ukrajiny a další humanitární organizace, přesto se jim nedaří kvůli neustále probíhajícím bojům dostat se se svou pomocí všude, kde je třeba. „Ještě těžší je vědět to, že existují miliony lidí v nouzi v oblastech mimo kontrolu vlády a my jim můžeme zajistit jen velmi omezenou podporu,“ uvedl Hryhoriy Seleshchuk, koordinátor projektů ukrajinské Charity v článku zveřejněném na internetových stránkách Caritas Internationalis, která zaštiťuje všechny pomáhající katolické organizace.

Sbírka na Ukrajinu vyhlášená papežem Františkem proběhne 24. dubna 2016 také v České republice, její formu si stanoví jednotlivé diecéze.

(Zdroj: Catholic Herald, Caritas Internationalis; foto: Sasha Maksymenko / CC BY-NC)

Autor článku: Zuzana Lášková