Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Aby se nemocný uzdravil, musí uznat, že potřebuje lékaře

Datum publikace21. 4. 2016, 11.41
TiskTisk

Ve středu proběhla na Svatopetrském náměstí tradiční generální audience s papežem Františkem. V promluvě apeloval na nutnost rozlišovat mezi hříchem a hříšníkem. Připomněl též nedělní sbírku pro Ukrajinu a výročí tragédie v Černobylu.

Papež ve svých myšlenkách navázal na čtení z Lukášova evangelia o Ježíšově návštěvě domu farizeje Šimona, kam za ním přišla i jedna žena, s pláčem přistoupila k jeho nohám a začala je mazat drahocenným olejem (Lk,36-50).

František představil pohledy obou postav. Šimon jako snaživý následovník Zákona, který nechápe, proč Ježíš pouští hříšnici do své bezprostřední blízkosti. Hodnotí vše na základě zdání a udržuje si bezpečný odstup.

Naproti tomu žena překračuje všechny hranice, svěřuje Ježíšovi plně své srdce i život. Přistupuje k němu v upřímnosti, pokoře a víře. Právě takový přístup Ježíš upřednostňuje, protože mu umožňuje člověka uzdravit: „Ježíš, svobodný od předsudků, které zabraňují projevům milosrdenství, ji nechá jednat. On, Svatý Boží, dovolí, aby se jej dotkla, aniž by se obával, že od ní bude ‚kontaminován‘. (...) Kontaktem s touto hříšnicí Ježíš učinil konec oné izolaci, do níž tuto ženu stavěl nelítostný soud farizeje i jeho spoluobčanů: ‚Jsou ti odpuštěny hříchy‘ (v.48). Nyní žena může odejít v pokoji,“ řekl papež.

“S hříchem se nepřistupuje na kompromis, zatímco hříšníci potřebují léčení!”

Šimon vnímá Boha a hřích v naprostém protikladu, ale Boží slovo nás učí rozlišovat mezi hříchem a hříšníkem, upozornil František: „S hříchem se nepřistupuje na kompromis, zatímco hříšníci – to znamená my všichni – jsme jako nemocní, kteří potřebují léčení, k čemuž je zapotřebí, aby se k nim lékař přiblížil, navštívil je a dotknul se jich. A nemocný, aby se uzdravil, musí přirozeně uznat, že potřebuje lékaře!

“Často si myslíme si, že jsme lepší než ti druzí.”

Svatý otec tak zdůraznil, že hřích Ježíše neodradí od toho, aby k člověku znovu přišel. Horší je však neupřímnost a pokrytectví: „Všichni jsme hříšníci, ale častokrát podléháme pokušení pokrytectví, myslíme si, že jsme lepší než druzí, a říkáme jim: ‚Podívejte se na svoje hříchy...‘ My všichni si však máme všímat svých vlastních hříchů, svých pádů, svých pochybení a dívat se na Pána. Toto je cesta spásy: vztah mezi hříšným ‚já‘ a Pánem. Považuji-li se za spravedlivého, nenavazuji vztah spásy.

Na závěr papež František připomněl sbírku pro Ukrajinu vyhlášenou již na tuto neděli 24. dubna a znovu vybídl k pomoci těm, kteří zde trpí opomíjeným ozbrojeným konfliktem. Kromě toho také připomněl 30. výročí od tragédie v Černobylu. Vyzval k modlitbě za oběti této pohromy a vyjádřil uznání záchranářům a všem iniciativám, které poskytovaly úlevu v utrpení a při odstraňování škod.

(Zdroj: Rádio Vaticana; foto: Daniel Ibanez / CNA)

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou