Papež píše o vztahu laiků a pastýřů v Latinské Americe

Datum publikace28. 4. 2016, 14.00

Zásadní úloha laiků ve veřejném životě a varování před nebezpečím klerikalismu. To jsou hlavní témata dopisu, jejž adresoval papež František kardinálovi Marcovi Ouelletovi, předsedovi Papežské komise pro Latinskou Ameriku. Text navazuje na březnové setkání komise, která se zabývala „nepostradatelným nasazením laiků ve veřejném životě“.

Prospěje nám, připomeneme-li si, že církev není elita kněží, zasvěcených osob a biskupů, ale že všichni tvoříme věrný svatý lid Boží,“ píše papež František v dopise, v němž se věnuje roli laiků ve veřejném životě i nebezpečí klerikalismu.Jak dobře zdůrazňuje druhý vatikánský koncil, Božímu lidu přináleží důstojnost a svoboda Božích dětí, v jejichž srdci přebývá Duch svatý jako v chrámu,dodává.

Za jednu z největších deformací, jíž musí latinskoamerická církev čelit, označuje římský biskup právě klerikalismus, který ničí osobnost věřících a umenšuje křestní milost laiků.Zachází-li se s laiky jako s ‚pověřenci‘, omezuje se iniciativa, snaha a - dovolím si říci - také odvaha potřebná k šíření dobré zvěsti evangelia v každém sociálním a zejména politickém prostředí,“ píše papež. Pomalu se tak uháší prorocký oheň v církvi.

Podle papeže „jsme často upadali do pokušení myslet si, že angažovaný laik je ten, kdo se účastní církevní práce nebo záležitostí farnosti či diecéze, a málo jsme se zamýšleli nad tím, jak provázet pokřtěného v jeho veřejném a vezdejším životě. (…) Zapomněli jsme a přehlédli věřícího, který častokrát spaluje svoji naději v každodenním boji o život víry.“

Je nemožné si myslet, že pastýři mají monopol na řešení všech problémů, které klade před člověka současný svět. „Naopak, musíme být na straně svého lidu, provázet jej v jeho hledání a podněcovat představivost schopnou odpovídat na aktuální problémy. A činit to rozlišováním spolu s naším lidem a nikdy ne pro náš lid nebo bez našeho lidu,“ uvádí František.

V závěru dopisu papež zdůrazňuje, že pastýři jsou povoláni střežit dvojí paměť: paměť Ježíše Krista a paměť předků. „Víra, kterou jsme obdrželi, je darem, který jsme v mnoha případech dostali z rukou našich matek a babiček. Ony jsou živou pamětí Ježíše Krista v našich domovech. V tichu rodinného života se většina z nás naučila modlit, milovat a žít víru. Bylo to uvnitř rodinného života, který pak přijal formu farnosti, školy a obce, kde víra vstoupila do našeho života a stala se tělem. Tato jednoduchá víra nás provází často v nejrůznějších životních peripetiích. Ztratit paměť znamená zbavit se místních kořenů, z nichž pocházíme, a pak nevědět, kam jdeme. Toto je zásadní,“ píše papež.

V závěru listu dodává, že pastýři jsou povoláni „sloužit laikům a nikoliv sloužit si jimi“.

(foto: Daniel Ibanez / CNA)

Autor článku: Ondřej Mléčka