Lupa
Obsah Obsah
Portál

Ve Vatikánu debatovali o hodnotách v křesťanské a muslimské perspektivě

Datum publikace9. 5. 2016, 12.00
TiskTisk

Společné hodnoty ve společenském a politickém životě: Křesťanské a muslimské horizonty. Takový byl název setkání, které proběhlo ve Vatikánu 3. – 4. května. Akce se účastnili zástupci Papežské rady pro mezináboženský dialog a muslimského Královského institutu pro mezináboženské studie (Royal Institute for Inter-Faith Studies).

O události o víkendu informovalo Tiskové středisko Svatého stolce. Katolickou delegaci vedl kardinál Jean-Louis Tauran, muslimskou jordánský princ El Hassan bin Talal.

Účastníci se ve středu setkali s papežem Františkem, který ocenil úlohu dialogu. „Dialog znamená vyjít ze sebe, skrze slovo a naslouchání slovu druhého. Dvě slova a dvě myšlenky se setkají. To je první etapa cesty. Po tomto setkání slova se setkají srdce a začíná dialog přátelství, který končí podáním ruky. Slovo, srdce, ruce. Je to jednoduché. Umí to i dítě. Proč bychom nemohli i my?“ řekl účastníkům papež.

V závěru setkání navrhli účastníci osm společných závěrů, které zveřejňujeme v plném znění.

  1. Sdílíme prvky víry a morální hodnoty. Našich společných věcí je mnohem více než toho, co je každému vlastní, a to představuje pevný základ pro společný a plodný život v míru, i s lidmi dobré vůle, kteří nevyznávají žádné náboženství.
  2. Věříme ve zlidšťující a civilizující úlohu našich náboženství, pokud budou jejich následovníci věrní jejich principům chvály Boha a lásky a péče o druhé.
  3. Věříme, že Bůh dal každému člověku důstojnost a nezcizitelná práva. Jsou jeho darem, který musí být uznáván, garantován a chráněn zákonem.
  4. Slibujeme naši solidaritu bratřím a sestrám, kteří jsou jakkoliv potřební, bez ohledu na jejich etnický původ nebo náboženské či kulturní zázemí.
  5. Naše pomoc chudým a potřebným má být nabízena ze soucitu a kvůli Boží přízni. Nikdy nemá být využívaná k proselytismu.
  6. Věříme, že mladí nepředstavují pouze budoucnost lidstva. Jsou také důležitou součástí jeho přítomnosti. Mají právo na vhodné vzdělání, které je připraví být dobrými občany, respektujícími rozdílnost.
  7. Náš svět, náš „společný domov“, prochází mnoha komplikovanými krizemi a potřebuje solidní snahu svých obyvatel učinit jej vhodným místem, kde lze žít v míru, sdílet mezi sebou zdroje a pamatovat na budoucí generace.
  8. Vyjadřujeme svou blízkost a solidaritu těm, kdo trpí, především kvůli násilí a ozbrojeným konfliktům. Respektování mezinárodního práva, dialog, spravedlnost, milosrdenství a soucit jsou hodnotami a adekvátními prostředky k dosažení míru a harmonie.

Královský institut pro mezináboženské studie (Royal Institute for Inter-Faith Studies) byl založen v roce 1994 pod patronací jordánského prince El Hassana bin Talala. V arabském světě poskytuje platformu pro studium a racionální diskuzi v náboženských otázkách. Podporuje také mezináboženský dialog.

(foto: jordánský princ El Hassan bin Talan, Alan Holdren / CNA)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou