Naše nejhlubší DNA je identita Božích dětí, řekl papež

Datum publikace16. 5. 2016, 13.00

Naší nejhlubší DNA, kvůli které jsme byli stvořeni, je identita Božích synů a dcer. Řekl to papež František během mše svaté o slavnosti Seslání Ducha svatého. V neděli se jí v bazilice sv. Petra účastnily tisíce lidí.

Foto: Mazur / Catholicnews.org.uk

Při kázání o slavnosti, kterou církev uzavírá velikonoční období, se papež inspiroval Ježíšovými slovy: „Nenechám vás sirotky“.

Podle římského biskupa přišel Ježíš vysvobodit lidi z osiření, v němž se nachází v důsledku hříchu: „Ježíšovo poslání mělo tento zásadní cíl: znovu navázat náš vztah s Otcem, poničený hříchem; odstranit naše osiření a navrátit synovství.“

I v současnosti člověk zakouší osiření, neboli stav bez Boha Otce: „Je to ona vnitřní samota, kterou vnímáme uprostřed davu a která se může stát existenciálním smutkem; domnělá nezávislost na Bohu, s níž souvisí jakýsi stesk po jeho blízkosti; rozšířený duchovní analfabetismus, který nám odnímá schopnost se modlit; obtíž vnímat opravdovost a reálnost věčného života; nesnáz poznat v druhém člověku bratra, tedy syna téhož Otce; a další podobná znamení.“

„Proti tomu všemu stojí identita synů a dcer, která je naším původním povoláním a je tím, proč jsme byli stvořeni, naší nejhlubší DNA,“ pokračoval František.

Díky Ježíšově oběti na kříži a vylití Ducha svatého může člověk opustit stav osiření a nově se narodit „pro plnost života synů a dcer“ nebeského Otce.

Duch také upevňuje vztah s Kristem, díky němuž se k sobě lidé chovají „ne jako sirotci, nýbrž jako děti stejného dobrého a milosrdného Otce.“

„A to mění všechno,“ uzavřel své kázání papež.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka