Logo a motto cesty papeže Františka do Arménie

Datum publikace20. 5. 2016, 11.00

Návštěva první křesťanské země. Takové je motto cesty papeže Františka do Arménie, která proběhne ve dnech 24. – 26. června 2016. Informoval o tom Vatikánský rozhlas.

Foto: Klášter a hora Ararat, MrAndrew47, CC BY-SA

Mottem apoštolské cesty papeže Františka do Arménie je „Návštěva první křesťanské země“. Arménie přijala křesťanství za státní náboženství v roce 301 díky působení sv. Řehoře Osvětitele. Může se tedy nazvat, slovy papeže Františka, „první mezi národy, které v průběhu staletí obejmuly evangelium“.

Logo kruhového tvaru zobrazuje horu Ararat, jež je symbolem Arménie, a „Khor Virap“ („hluboká studna“), místo, na němž byl sv. Řehoř 14 let uvězněn a kde nyní stojí stejnojmenný klášter. Na logu se nachází také znaky a barvy Arménské apoštolské církve a Svatého stolce.

Podle oficiálního programu přiletí papež František v pátek 24. června do hlavního města Jerevanu. První zastávkou bude modlitba v katedrále arménské církve ve Vagharšapatu, následovat má setkání s prezidentem a politiky a projev před diplomaty.

V sobotu 25. června papež navštíví památník arménské genocidy. V Gjumri, městě zasaženém v 80. letech silným zemětřesením, bude papež slavit mši svatou. Navštíví zde také katedrálu Sedmi ran patřící Arménské apoštolské církvi a katolickou katedrálu zasvěcenou svatým mučedníkům. Součástí večerního programu bude ekumenické setkání na náměstí v Jerevanu a modlitba za mír.

V neděli 26. června se pak papež setká s katolickými biskupy a zúčastní se Božské liturgie v katedrále Arménské apoštolské církve. Po obědě podepíše společné prohlášení. Před odletem se pomodlí v klášteře Khor Virap.

(zdroj: Vatikánský rozhlas)

Autor článku: Ondřej Mléčka