Zemřel stoletý kardinál Capovilla, sekretář Jana XXIII.

Datum publikace27. 5. 2016, 13.00

Ve věku 100 let zemřel ve čtvrtek 26. května 2016 kardinál Loris Capovilla, osobní sekretář svatého Jana XXIII.

Foto: Riccardo Ciccone, CC BY-SA 4.0

„Moje mysl je plná pokoje a naděje v bratry a sestry z celého světa. Jakkoliv soudí lidé, společnost urazila kus cesty a církev také. Církev, která mě pokřtila – a je tomu již sto let – je ta stejná, avšak s jedním velkým rozdílem: otevřela oči a prostor ve svém srdci“.

Tato slova pronesl kardinál Capovilla v posledním rozhovoru pro agenturu SIR v říjnu loňského roku, kdy oslavil své životní jubileum. Sté narozeniny se rozhodl slavit v rodném městě Jana XXIII. Sotto il Monte s místními uprchlíky. Ve čtvrtek 26. května tento muž, známý pro svou dobrotu a prostotu, vydechl naposledy.

Loris Francesco Capovilla se narodil 14. října 1915 v italském Pontelongo, na kněze byl vysvěcen ve 24 letech. Více než deset let sloužil po boku Angela Roncalliho, nejprve jakožto benátského patriarchy, následně po konkláve v roce 1958 jako papeže Jana XXIII. Byl přímým svědkem intuice, která vedla ke svolání 2. vatikánského koncilu. V první fázi vedl přípravy celosvětového setkání biskupů.

V roce 1963 byl přítomen smrti „dobrého papeže“, jak se Janu XXIII. někdy přezdívá. Na tento moment v rozhovoru vzpomínal: „Často přichází zástupy dětí. Ptám se: A víš ty, v kolika letech umřel papež Jan? Řeknu ti to: Měl 81 let a šest měsíců. Ale musím ti říct jednu věc: Neviděl jsem umírat starce, kterému bylo 81 let a šest měsíců. Viděl jsem umírat dítě, protože měl zářící oči jako ty tvoje, v nichž se odráží křestní pramen. A na rtech měl úsměv jako ty: Ten byl dobrotou, jež stoupala z hlubin srdce.“

Ježíš přišel i kvůli mně, hříšníkovi

Krátce před slavením 100. narozenin poskytl kardinál Capovilla rozhovor agentuře SIR. Jeho hlavní pasáže jsme zveřejnili v samostatném článku.

Dozvědět se více

V roce 1967 byl vysvěcen na biskupa a následně se stal papežským delegátem pro mariánské poutní místo Loreto. Roku 1988 se uchýlil do Sotto il Monte, kde se věnoval podpoře odkazu Jana XXIII. V roce 2014 jej papež František jmenoval kardinálem. Capovilla tuto poctu vnímal především jako „ocenění pro (papeže) Roncalliho“.

Do konce života si byl vědom svého postavení před Bohem, které jej spojovalo se všemi lidmi, jak uvedl v rozhovoru pro agenturu SIR: „Nemůžu zapomenout, že Ježíš řekl: ´Lékaře nepotřebují zdraví, ale nemocní. Nepřišel jsem povolat spravedlivé, ale hříšníky.´ Přišel tedy kvůli mně a kvůli každému z mých bratří a sester, které objímám od jednoho konce světa až na druhý.“

Autor článku: Ondřej Mléčka