Dny víry v Ostravě jsou v plném proudu, završí je festival Slezská lilie

Datum publikace7. 6. 2016, 15.21

Ostravsko-opavská diecéze prožívá týden oslav svých dvacátých narozenin projektem Dny víry. Misijní projekt zahájila v neděli 5. června slavnostní mše svatá na Masarykově náměstí v Ostravě za účasti deseti biskupů a téměř dvou tisíc věřících. Přítomné pozdravil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, který se zotavuje po operaci.

Foto: Pavel Zuchnický

První den programu však slavnostní bohoslužbou neskončil. Přímo na náměstí následovaly koncerty, v katedrále Božského Spasitele byla otevřena výstava Diktatura versus naděje a odpoledne prošel městem první Pochod pro život. Do první pro-life akce tohoto druhu se v Ostravě zapojilo 220 lidí.

Zájem veřejnosti vzbudil také pondělní večer s kněžími, kteří kromě teologie, vystudovali také psychologii. Prostor Staré Arény byl nejen plný posluchačů, ale také plný zvědavých otázek na jejich psychologickou a psychoterapeutickou praxi. O duchovní program také nebyla nouze. V kostele sv. Václava se rozezněly tóny písní při Večeru chval. Kdo si zajistil lístek v předprodeji, mohl v Minikině shlédnout film Vatikánská muzea natočený 3D technologií.

Dny víry zasáhly také do koncepce festivalu Janáčkův Máj. Pořadatelé zařadili do programu slavnostní koncert k 20. výročí ostravsko-opavské diecéze. Začíná v úterý 7. června v 18.00 hodin v katedrále Božského Spasitele a kdo přijde bez vstupenky, může si koupit aspoň lístek na stání za 150 korun. Katedrálu rozezní tóny slavnostní mše Karla Ditterse a chvalozpěv Te Deum laudamus od Antonína Dvořáka.

Do kina se mohou diváci těšit ještě ve středu 8. června na film Pouť s Martinem Sheenem v hlavní roli a následnou diskuzi o pěších poutích do Compostely. Ve čtvrtek 9. června se bude za doprovodu živé hudby promítat němý černobílý film sv. Václav z roku 1930.

Diskutovat s kněžími a řeholní sestrou bude možné ve středu 8. června opět v klubu Stará Aréna. Zde v 17.00 hodin začíná diskusní pořad „Horká vana“. Ve čtvrtek 9. června do Ostravy zavítá P. Zbygniew Czendlik se svou talshow „Kostel, hospoda, postel“. Začátek je v 17.30 hodin na biskupství.

Ve spolupráci se salesiány Dona Boska a romskými misionáři ze Slovenska je od středy 8. června do pátku 10. června připraven program v sociálně vyloučených lokalitách. S evangelizací jim pomohou členové romské křesťanské kapely F6. Jejich koncert začíná ve středu 8. června v 18.00 hodin v kostele sv. Josefa (Don Bosko). Muzikanti během týdne rovněž navštíví Církevní základní školu Přemysla Pittra v Ostravě-Přívoze a ZŠ v Ostravě-Kunčičkách.

Dny víry v termínu od 5. do 12. června využívají středoevropské akce Noc kostelů 2016, do které se v diecézi zapojí okolo 150 katolických farností a sborů dalších křesťanských církví.

Víkend 11. a 12. června bude patřit křesťanskému festivalu Slezská lilie. Program již 6. ročníku začíná v 15.00 hodin v areálu obchodního centra Avion Shopping Park a v kostele sv. Václava v centru Ostravy. Večerní program začíná ve 20.00 hodin před katedrálou Božského Spasitele. Po nočním koncertu irské kapely Iona zakončí program videomapping na průčelí kostela.

Do Dnů víry se podle svých možností zapojují také farnosti ostravsko-opavské diecéze. Například v Ostravě-Zábřehu vystavují nejstarší zvon České republiky, který pamatuje ještě dobu krále Karla IV. Zvon byl zapůjčen z Arcidiecézního muzea v Olomouci.

Více o programu najdete na www.dnyviry2016.cz a www.slezskalilie.cz.

Autor článku: Mgr. Bc. Pavel Siuda