Noc kostelů 2016 v pěti evropských zemích

Dvě desítky kostelů a modliteben otevřelo v roce 2009 své brány poprvé při Noci kostelů v Brně a v Plzni. Obrovský zájem návštěvníků a velké nadšení pořadatelů inspirovalo stovky dalších, díky nimž dnes, několik dní před osmým ročníkem Noci kostelů, nabízí své programy více než 1400 kostelů a modliteben v celé České republice.
Publikováno: 7. 6. 2016 9:00

(foto: archiv brněnského biskupství)

Rakousku, odkud čerpali naši pořadatelé inspiraci, se letos zapojí více než 700 kostelů (Lange Nacht der Kirchen), dalších 40 na Slovensku (Noc kostolov) a téměř 50 kostelů letos poprvé již v celém Estonsku (Kirikute Öö).

Síla myšlenky otevřít kostely a modlitebny pro návštěvníky v noční atmosféře a přiblížit křesťanství se ukázala také při loňské premiéře Noci kostelů v Lotyšsku, kde ve 145 kostelech zaznamenali více než 30 000 návštěvníků. V letošním roce se lotyšské Noci kostelů (Baznīcu nakts), zúčastní již na 190 kostelů.

Ve všech těchto pěti evropských zemích se bude Noc kostelů konat v pátek 10. června 2016 a návštěvníky čeká nepřeberné množství příležitostí nahlédnout do života křesťanů.

V bohatém kulturně-duchovním program opět nebudou chybět koncerty, komentované prohlídky, zajímavé přednášky, duchovní rozhovory a setkání s kněžími či řeholníky, možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii, nebo jen v tichu vnímat spojení historické a architektonické hodnoty s hodnotou duchovní, spojení krásy a víry.

Další informace hledejte na www.nockostelu.cz.

Autor článku:
Martina Jandlová

Související články

Další aktuality

Nedělní videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti

Přinášíme vám nový díl nedělního videokázání P. Romana Vlka na tuto neděli.
20.06.2021

Robert Schuman, otec evropské jednoty, se stává ctihodným

Papež schválil vyhlášení dekretu, který uznává hrdinské ctnosti francouzského státníka. Uznáním mučednictví bude blahořečeno deset řeholnic, které byly na konci druhé světové války v Polsku zabity sovětskými vojáky.
19.06.2021

Covid a zdravotní postižení – nová nóta Papežské akademie Pro život

Rozhodnutí, která se týkají osob se zdravotním postižením, nejprve vyžadují naslouchání jeho nositelům. Církev by měla vypracovat magisterium o těchto otázkách, upozorňuje nová nóta Papežské akademie pro život, která nese název: „Přátelství se zdravotně postiženými lidmi: začátek nového světa“ s podtitulem „Poučení ze zkušeností osob se zdravotním postižením a jejich pečovatelů během pandemie Covidu-19“.
18.06.2021

Potraty nejsou zdravotní péče, říkají biskupové k hlasování v Evropském parlamentu

Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) zareagovala na zprávu týkající se potratů, o které se bude v Evropském parlamentu hlasovat příští týden.
18.06.2021

Papež k Mezinárodní konferenci práce: Soukromé vlastnictví je druhotné právo

Papež František včera oslovil účastníky 109. Mezinárodní konference práce, která probíhá v Ženevě a je každoročním vrcholným setkáním členských států Mezinárodní organizace práce (ILO). Svatý stolec je stálým pozorovatelem v této specializované agentuře Spojených národů od roku 1967. Obsáhlé videoposelství, které zaznělo na vrcholném fóru, projednávajícím sociální a pracovní otázky globálního významu, dopřálo papeži prostor k tomu, aby na základě sociálního učení katolické církve požadoval uznání a zabezpečení pracujících v sektoru tzv. neformální ekonomiky a solidaritu obohacenou o přínos všech kultur, včetně domorodých a lidových.
18.06.2021