O čem píše 20. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace11. 5. 2001, 20.00

Praha: 20. číslo Katolického týdeníku (KT) je věnováno tématu 'církev a média'. Po úvodníku Marcely Kašpárkové následuje hlavní článek představující činnost několika pracovníků médií. Další strana přináší rozhovor s PhDr. Květoslavou Neradovou, zakladatelkou Vyšší odborné školy publicistiky, nejen o novinářské etice: Liší se podle vás práce novinářů v křesťanských a světských médiích?

Liší se především práce zodpovědných a nezodpovědných novinářů. Nezodpovědným novinářům je jedno, v jakém směru působí nebo co způsobí tím, co napíší. Ženou se jen za vlastní slávou a mocí. Jejich život se nikterak neliší od života podnikatelů, kteří hledí zbohatnout jakýmkoli způsobem. Takových novinářů je bohužel v současné situaci u nás mnoho. Oproti tomu zodpovědný novinář, který je si vědom závažnosti toho, co napíše, natočí či řekne, má život méně snadný. Nemá ani hodně peněz ani slávu a je vydán veškerému riziku, které tato cesta nese. Myslím si, že právě ti novináři, o kterých je všeobecně známo, že jsou křesťané, patří většinou k novinářům odpovědným.

Na duchovní straně najdou čtenáři články Vojtěcha Kohuta OCD 'Moc Zmrtvýchvstalého' a tiskového mluvčího ČBK P. Daniela Hermana 'Církev ve sféře informací'. Zahraniční rubrika přibližuje papežovu cestu do Řecka, Sýrie a na Maltu a na pokračování představuje nejdůležitější myšlenky dokumentu 'Charta oecumenica'. Domácí zpravodajství uveřejňuje mj. výsledky sociologického průzkumu o otázkách eutanázie. Kulturní rubrika KT č. 20 informuje o pražském veletrhu 'Svět knihy 2001'.