Ze Šumavy do nebe

Pořad České televize "Cesty víry" přináší 7.10. svědectví o návratu prvního amerického světce do rodných Prachatic.
Publikováno: 4. 10. 2001 23:00

Praha: V pořadu "Ze Šumavy do nebe", který vysílá v rámci "Cest víry" Česká televize (ČT) na 1. programu v neděli 7. října od 14.40 hodin, režisérka Angelika Hanauerová zkoumá, do jaké míry ovlivnil šumavský rodák Jan Nepomuk Neumann život v současných Prachaticích, protože na životě světců je bezpochyby nejzajímavější jejich odkaz dalším generacím. To, čím inspirují po mnohá staletí.

Ne každý z našich občanů ví, že jeden z nejuctívanějších amerických světců - Jan Nepomuk Neumann - byl naším krajanem. Byl svatořečen 19.6.1977, tedy v době tuhé normalizace. Hovořit o tomto prachatickém rodákovi, kterého výtvarníci zobrazují jako muže, který si hraje s dětmi, se tehdy nesmělo. Světec, a k tomu ještě Sudeťák a Američan... Naše sdělovací prostředky o svatořečení sice mlčely, ale lidé na Šumavě věděli své. Komunistická státní bezpečnost (StB) a pohraničníci měli pohotovost. Zatímco v USA davy jásaly při oslavách svého prvního svatého, u nás většina lidí ve strachu raději zatáhla záclony. Na přísně střeženou mši se dostalo jen několik hazardérů s vlastní budoucností...

Kdo vlastně byl ten nebezpečný muž? Jan Nepomuk Neumann se narodil v roce 1811 v Prachaticích. Jeho matka byla Češka, otec Němec. Studoval v pražském semináři, ale v jeho době u nás bylo příliš mnoho kněží, proto nebyl vysvěcen. Měl talent na jazyky (uměl jich osm) a chtěl se stát knězem.
Odjel proto do Ameriky, kde později pracoval jako farář mezi německými rodinami přistěhovalců v oblasti niagarských vodopádů. Čtyři roky po svém vysvěcení vstoupil do řádu redemptoristů. Věnoval se zejména péči o chudé, zakládal školy, nemocnice, sirotčince a dokonce i seminář ve Filadelfii. Kostelů založil přes 80. Od roku 1851 působil jako biskup. Když však v roce 1860 zemřel na filadelfské ulici, nikdo v tom drobném muži v ošuntělém kabátě biskupa nepoznal. V kapse měl jen růženec, pár bonbonů a něco málo přes jeden dolar.

Reprízy: 8.10. od 6.00 na ČT 2, 9.10. od 15.25 na ČT 2 a 10.10. od 3.14 hodin na ČT 2.

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019