Ze Šumavy do nebe

Datum publikace4. 10. 2001, 21.00

Pořad České televize 'Cesty víry' přináší 7.10. svědectví o návratu prvního amerického světce do rodných Prachatic.

Praha: V pořadu 'Ze Šumavy do nebe', který vysílá v rámci 'Cest víry' Česká televize (ČT) na 1. programu v neděli 7. října od 14.40 hodin, režisérka Angelika Hanauerová zkoumá, do jaké míry ovlivnil šumavský rodák Jan Nepomuk Neumann život v současných Prachaticích, protože na životě světců je bezpochyby nejzajímavější jejich odkaz dalším generacím. To, čím inspirují po mnohá staletí.

Ne každý z našich občanů ví, že jeden z nejuctívanějších amerických světců - Jan Nepomuk Neumann - byl naším krajanem. Byl svatořečen 19.6.1977, tedy v době tuhé normalizace. Hovořit o tomto prachatickém rodákovi, kterého výtvarníci zobrazují jako muže, který si hraje s dětmi, se tehdy nesmělo. Světec, a k tomu ještě Sudeťák a Američan... Naše sdělovací prostředky o svatořečení sice mlčely, ale lidé na Šumavě věděli své. Komunistická státní bezpečnost (StB) a pohraničníci měli pohotovost. Zatímco v USA davy jásaly při oslavách svého prvního svatého, u nás většina lidí ve strachu raději zatáhla záclony. Na přísně střeženou mši se dostalo jen několik hazardérů s vlastní budoucností...

Kdo vlastně byl ten nebezpečný muž? Jan Nepomuk Neumann se narodil v roce 1811 v Prachaticích. Jeho matka byla Češka, otec Němec. Studoval v pražském semináři, ale v jeho době u nás bylo příliš mnoho kněží, proto nebyl vysvěcen. Měl talent na jazyky (uměl jich osm) a chtěl se stát knězem.
Odjel proto do Ameriky, kde později pracoval jako farář mezi německými rodinami přistěhovalců v oblasti niagarských vodopádů. Čtyři roky po svém vysvěcení vstoupil do řádu redemptoristů. Věnoval se zejména péči o chudé, zakládal školy, nemocnice, sirotčince a dokonce i seminář ve Filadelfii. Kostelů založil přes 80. Od roku 1851 působil jako biskup. Když však v roce 1860 zemřel na filadelfské ulici, nikdo v tom drobném muži v ošuntělém kabátě biskupa nepoznal. V kapse měl jen růženec, pár bonbonů a něco málo přes jeden dolar.

Reprízy: 8.10. od 6.00 na ČT 2, 9.10. od 15.25 na ČT 2 a 10.10. od 3.14 hodin na ČT 2.