O čem píše 44. číslo Katolického týdeníku

Publikováno: 26. 10. 2001 23:00

Praha: 44. číslo Katolického týdeníku (KT) je protkáno články na téma "Svátek dušiček". Úvodní článek o situacích, které mohou nastat při venkovských pohřbech, napsal P. Milan Badal. Rozhovorem o kultuře pohřbívání přispěl E. Voleský, majitel pohřebního ústavu v Brně. Duchovní strana nabízí mj. pozvánku na svátek Dušiček do Mexika a další "dušičková zamyšlení".

Zahraniční zpravodajství informuje mj. o tom, jak si v Africe vede Misijní banka ubožáků:
"Kamsamba se tak stane výchozím bodem pro projekty pomoci. Zde žije, či spíše strádá, kolem 12 tisíc domorodých rolníků. Problémem číslo jedna je naprostý nedostatek pitné vody. Není zde rovněž zaveden elektrický proud, nefunguje základní zdravotní pomoc, o sociální síti nemluvě. Místní farnost obstarává jeden kněz, kterému pastorační povinnosti rostou každý den před očima. Obyvatele sužuje sucho, horko a komáři. Oblastí protéká řeka Mbomba, která však v období sucha 'zmizí'. Naopak v období dešťů má devastující vliv na okolí. Krokodýli žijící v řece ohrožují ženy a děti, které k ní chodí nabírat vodu pro domácnost a na zavlažení drobných políček za domem."

Domácí rubrika se zabývá mj. přípravou skleněného oltáře v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě na Šumavě a představuje několik osobností, které budou vyznamenány prezidentem republiky 28. října.

Kulturní rubrika upozorňuje na nově vydanou videokazetu meditací kardinála Miloslava Vlka. Poslední stránka KT č. 44 je věnována irskému poutnímu místu - ostrovu Lough Derg.

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019