O čem píše 51.-52. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace14. 12. 2001, 17.00

Praha: Katolický týdeník (KT) má tentokrát formu vánočního dvojčísla. Úvodní vánoční zamyšlení napsal kardinál Miloslav Vlk. Dále zde najdeme barokní příběh 'Kterak anjelé pastýřům narození Krista Pána zvěstovali' a anketu s bezdomovci na téma 'Jak budete trávit letošní Vánoce?'. Duchovní strana nabízí povídání s Ljubou Václavovou o dokumentárním cyklu 'Co je to doma?' a také poslední adventní zamyšlení Maxe Kašparů:

Úryvek z Matoušova evangelia pro 4. adventní neděli hovoří o sv. Josefu, který se probudil ze spánku a udělal vše tak, jak mu v něm anděl přikázal. Udělal tak hned a zrána. Nečekal. V tomto příběhu se Josefovi dostává dvou velikých obdarování: daru vědění blížících se věcí a návodu k jednání. V jeho příběhu můžeme zcela zřetelně a nápadně jasně vidět svoji osobní výzvu od Boha i dvojí obdarování končícího adventu. Dar vědění už nám byl dán. Každý křesťan je svým způsobem Josef, který ví o příchodu Ježíše dříve, než se narodí, dříve, než se to dozvědí ti druzí. Máme tedy, jako křesťané, před světem dva náskoky. Časový a informační. Ty mají v současném přemedializovaném světě svoji hodnotu a byla by to špatná 'duchovní ekonomika', kdybychom takové vědomosti nechali ležet bez úroků. Návodu k jednání už se nám také dostalo. A ne jednoho. Neděli co neděli slyšíme v kostele řadu dobrých rad z Písma do našich životů. Co tedy zbývá? Jediné. Udělat to, co udělal sv. Josef v době mezi sdělenou informací a vykonaným skutkem. Probudit se.

Zahraniční zpravodajství připomíná, že ne všichni křesťané budou letos trávit klidné Vánoce, a informuje o napjaté situaci na indonéských Molukách. Dále přináší stať P. Jiřího Šlégra o vánočních svátcích v Mexiku a připomíná beatifikované manžele Quattrocchiovy. Domácí rubrika představuje novobydžovský betlém a opět zavede čtenáře na návštěvu sdružení Rodina sv. Zdislavy. Arcibiskup pravoslavné církve Kryštof navíc připomene, jak tráví Vánoce pravoslavní křesťané. 'Jak se žije mezi Romy' prozradí P. Jiří Rous v rozhovoru s Janem Mazancem. Informace o letošní připravované Tříkrálové sbírce nabízí článek Marty Fišerové.

Kulturní rubrika KT 51-52 provede čtenáře obdobím vzniku koledy Tichá noc a navíc pozve např. na výstavu Šumavské betlémy do Kašperských Hor. Poslední stránka vánočního dvojčísla obsahuje kalendář na rok 2002.