O čem píše 8. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace15. 2. 2002, 14.00

Praha: Tématem Katolického týdeníku (KT) č. 8 je společenství. Hlavní článek z pera P. Aleše Opatrného, ředitele Pastoračního střediska sv. Vojtěcha v Praze, se zabývá následujícími otázkami: K čemu je společenství potřebné a zejména čím je pro křesťany? O spiritualitě konkrétních společenství uvnitř církve se na další straně vyjadřují zástupci hnutí Fokoláre, Katolické charismatické obnovy, či hnutí seniorů Vie Montante.

Rubrika Ze zahraničí přináší článek polského katolického novináře Andrzeje Babuchowského o skandálu, který otřásl veřejným míněním v celém Polsku. Podezření, že záchranná služba v Lodži údajně obchoduje s těly zesnulých, se ukázalo jako pravdivé. Tato praxe existuje již několik let. Kdo s mrtvými těly obchoduje? Prodávají je někteří lékaři, sanitáři, řidiči vozů záchranné služby a dispečeři. A nakupují pohřební ústavy. Třebaže církev v Polsku nevydala k 'lodžské kauze' žádné oficiální stanovisko, několik jejích představitelů svůj názor veřejně tlumočilo.
Lublinský arcibiskup J. Zycinski uvedl: 'Jedním z nejvíce znepokojivých jevů v naší kultuře je činnost zbavená morálního hodnocení, činnost podřízená pouze finančnímu prospěchu... Otřesná informace, která přišla z Lodže, nám připomíná, že je to cesta do slepé uličky.' Vojenský biskup S.L. Glodz posléze varoval před zbrklými a nespravedlivými odsudky zdravotnického personálu. Vytkl médiím, že již vynesla ortel, což vyvolalo nepřiměřenou reakci občanů. Lidé teď obviňují i poctivé lékaře a zdravotníky.

Domácí zpravodajství informuje o uložení urny 'krále komiků' Vlasty Buriana a jeho ženy na vyšehradský hřbitov a o plánované výstavě 'Génius genetiky', která bude zahájena v květnu v Augustiniánském opatství sv. Tomáše na Starém Brně. Výstava by měla připomenout význam osobnosti Johanna Gregora Mendela, opata augustiniánů, který je dnes uznáván jako zakladatel genetiky. Rubrika dále informuje o dvou únorových návštěvách pražského světícího biskupa Václava Malého, který zavítal do křesťanského společenství homosexuálů Logos a do společnosti Rozkoš bez rizika, kde se seznámil s problematikou prostituce.

Kulturní rubrika KT č. 8 se ohlíží za filmovou novinkou 'Pán prstenů - Společenstvo prstenu'.