O čem píše 18. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace29. 4. 2002, 12.00

Praha: Katolický týdeník (KT) se v 18. čísle zaměřuje na téma modlitba v křesťanské rodině. Rozhovor s MUDr. Maxem Kašparů se zabývá praktickými problémy: od kterého věku se modlit s dětmi nebo je vhodné, aby rodiče v modlitbě přiznávali před dětmi své chyby a viny apod. Další příspěvky připomínají mj. to, že rodina je církví chápána jako tzv. domácí církev, v níž je přítomen Bůh. Z toho vyplývá též potřeba modlitby v rodinném životě. Marie Lindrová ve svém příspěvku o modlitbě píše:

Začínáme-li se spolu jako manželé modlit od počátku našeho společného života, poznáváme stále více, jak zásadním způsobem drží naše manželství. Již to, že se každý večer sejdeme ke společné modlitbě, přinese s sebou mnohdy výzvu k odpuštění toho, co nás zranilo, co nás odcizilo, čím jsme se provinili proti druhým. Chci-li vyznat svou vinu a také odpustit druhému, pak opravdu zakusím, jak je oblažující a osvobozující 'nenechat zapadnout slunce nad naším hněvem'. Je přirozené, že je to pro mne mnohdy velmi těžké - vždyť často cítím, že ten druhý ublížil především mně, a správně by on měl přijít první - ale já přece hledám Boží vůli, a ne svou, a tedy se pokořím a přijdu první. Tehdy poznám, že ovoce toho je opravdu velmi dobré, obšťastňuje člověka a dává mu radost a pokoj - kdo to zakusil, ví, o čem mluvím.

Zahraniční rubrika informuje o působení Arcidiecézní charity Praha v africké Ugandě, kam rozšířila projekt 'Adopce na dálku'. V oblasti Buikwe (vesnice Kikube) nedávno otevřela novou školu pro sirotky a tři knihovny.

Domácí rubrika informuje o Charitě Opava, která otevřela pro mladé narkomany od 12 do 15 let 'Domov Agapé' v Suchých Lazcích, kde se budou mladiství narkomani léčit ze své závislosti. Jde o první zařízení tohoto typu v České republice. Rubrika též přináší pohled na činnost občanského sdružení Diakonie, které v naší republice organizuje sběr šatstva.

Kulturní rubrika KT č. 18 připomíná nadcházející 47. ročník Pražského jara, na kterém se bude systematičtěji připomínat skladatel Igor Fjodorovič Stravinskij, od jehož narození letos uplyne 120 let.