O čem píše 24. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace7. 6. 2002, 13.00

Dny Josefa Zvěřiny, svatý sympaťák, aktuality z domova i ze zahraničí.

Praha: O prvním červnovém víkendu proběhly již 10. Dny Josefa Zvěřiny, na nichž se setkali zájemci, aby debatovali na téma 'Křesťané v občanské společnosti'. Tématu se věnuje i 24. číslo Katolického týdeníku (KT). Na první straně je uveřejněn rozhovor se Stanislavem Novotným, ředitelem České křesťanké akademie, který hovoří o možnosti angažovat se ve společnosti a také o tom, že křesťan by se neměl starat jen o sebe, ale mít starost i o druhé. KT se věnuje též osobnosti Josefa Zvěřiny, teologa, který je podle některých svědectví 'jednou z nejvýznamnějších osobností katolické církve v Čechách ve 20. století'.

Rubrika zahraničního zpravodajství přináší pohled na otce Pia, italského kněze, široce známého díky jeho tzv. stigmatům - ranám na těle, shodným s ranami ukřižovaného Ježíše Krista. Ve článku 'Svatý 'sympaťák' z Pietralciny' píše františkán prof. Ctirad Václav Pospíšil o otci Piovi následující:

Mnozí spolubratři a řada lidí, kteří se u otce Pia zpovídali, vypovídají o jeho časté nerudnosti, a někdy dokonce neomalenosti. Kdo zná fanatismus pobožnůstkářů, který je potřeba na jihu Itálie umocnit na třetí, nemůže se otci Piovi divit. Právě tahle drsná a nezáludná upřímnost je mi na otci Piovi velmi drahá. Mnozí dnes zaměňují svatost za slaďounkou fasádu trvalého rádoby usměvavého šklebení a za přehnaně pochvalné řeči. Kdo tomu uvěří, se zlou se potáže. Vysílaný signál totiž ve skutečnosti namnoze funguje jako trojský kůň, z něhož pak v nestřeženém okamžiku vystoupí zlo, které zraňuje zevnitř, a o to bolestněji. Kolik lidí kvůli takovéto fasádově prolhané 'svatosti' ztratilo víru v lidi, v církev, v evangelium... Fasádová svatost je totiž jednou z nejhnusnějších a nejpodlejších lží. Drsná upřímnost otce Pia tedy jistým způsobem koriguje naše představy o svatosti, a navíc vydává jasné svědectví o tom, že velký světec musí být docela normálním a hlavně upřímným a pravdivým člověkem.

Domácí zpravodajství informuje o otevření Domu na půli cesty ve Velkém Dvoře u Pohořelic, který je významnou aktivitou Sdružení pěstounských rodin.
Kulturní rubrika KT č. 24 přináší recenzi a pozvání na výstavu českého malíře Mikuláše Medka, kterého lze obtížně zařadit do obvyklých výtvarných kategorií.