O čem píše 43. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace21. 10. 2002, 12.00

Praha: 43. číslo Katolického týdeníku (KT) se zabývá vztahem křesťanství a válek. Tomáš Holub, podplukovník, kněz a vyučující na Katolické teologické fakultě UK v Praze odpovídá v rozsáhlém rozhovoru nazvaném 'Pořádnej chlap se umí rvát' na otázky např. zda lze na základě Bible považovat pacifismus za křesťanský postoj apod.

Zahraniční zpravodajství mj. přináší k 40. výročí zahájení 2. vatikánského koncilu článek s názvem 'Svěží vítr v církvi'.
V článku se mj. píše: Hlavním iniciátorem jeho svolání byl papež Jan XXIII. (před dvěma lety blahořečený) s cílem radikální obnovy života v církvi. Po jeho smrti v červnu 1963 dokončil započaté dílo Pavel VI. Koncil dávno před jeho svoláním předjímaly ve svých dílech mnohé významné osobnosti teologie (Yves Congar, Henri de Lubac, Edward Schillebeeckx, Karl Rahner aj.). Významný příspěvek vložila také moderní církevní hnutí, která ve svých akcentech (např. na úlohu laiků v církvi) také často předešla koncilní rozhodnutí. Účastnilo se ho více než 2.500 koncilních otců (účastníků ze starého kontinentu bylo 40 %, což dokumentovalo pestrost působení církve ve světě). Současně byli přítomni pozorovatelé z nekatolických církví.

Rubrika informuje rovněž o apoštolském listu 'Rosarium Virginis Mariae' (Růženec Panny Marie), který vydal papež Jan Pavel II., a ve kterém se zabývá touto tradiční modlitbou církve.

Domácí rubrika přináší reportáž z humanitárního skladu pražské arcidiecézní charity v Dublovicích u Sedlčan, který sehrál klíčovou úlohu při pomoci obětem povodní. 'Podzim patří seniorům' je nejen titulek dalšího článku domácí rubriky, ale i název kampaně sdružení Česká katolická charita, která chce poukázat na problémy stáří a na některé projekty, které jsou na seniory zaměřeny.

Kulturní rubrika KT č. 43 přináší mj. recenzi Mojmíra Trávníčka, která se věnuje knize Jiří Sehnala 'Modlitba pro Jitřenku' (Karmelitánské nakladatelství 2002).