O čem píše 44. číslo Katolického týdeníku

Datum publikace29. 10. 2002, 12.00

Praha: 44. číslo Katolického týdeníku (KT) nese téma 'Přežil jsem svou životní ránu'. Úvodník na téma 'Dušičky' napsala Mireia Ryšková. Hlavní článek Moniky Vaškové popisuje pocity člověka, který se dozví o své těžké nemoci. 'Radosti a smutky' - nejen o tomto tématu hovoří na 2. straně některé známé osobnosti jako např. Marek Eben či Jan Potměšil. Dále zde čtenáři najdou rozhovor s psycholožkou Helenou Tichou o životních krizích. Pod titulkem 'Naše Getsemanské zahrady' se skrývá článek zpracovaný podle knihy Arnalda Pangrazziho 'Proč právě já?', který naše bolesti a krize připodobňuje k utrpení Ježíše Krista.

Zahraniční zpravodajství přináší mj. reportáž z Bali a Indonésie. Domácí rubrika se zabývá např. návštěvou generálního představeného Tovaryšstva Ježíšova (jezuitů) P. Hanse Petera Kolvenbacha u nás. Ten se na Velehradě zúčastnil semináře 'O úloze jezuitů ve vztazích mezi křesťany a pravoslavnými v Evropě' (citujeme):

Na otázku, proč se Tovaryšstvo Ježíšovo zaměřuje právě na vztahy mezi katolíky a pravoslavnými, odpovídá, že už Pavel VI. prohlásil, že být současným křesťanem znamená být křesťanem dialogu. 'Hledě do třetího tisíciletí rostoucího lidstva velmi rozlišeného v náboženství a kulturách, Jan Pavel II. nenaléhá na nějakou dobyvatelskou politiku pro naši dobu, nýbrž na spiritualitu dialogu, jako na jednu z odpovědností současné církve.
Odtud pocházejí pastorální cesty do zemí, kde jsou katolíci menšinou mezi pravoslavnými, jako v Řecku a Rumunsku, v Gruzii a v Arménii, v Bulharsku a na Ukrajině. V tomto kontextu i Tovaryšstvo Ježíšovo považuje dialog za jednu ze svých priorit. Jezuité mají s pravoslavnými vztahy už více než 400 let.'

Domácí rubrika dále přináší rozhovor s účastníkem konference 'Religion 2002' Michaelem Otřísalem z České televize a reportáž z pražského veletrhu perníkářů. Věnuje se i vraždě 75letého kněze na Olomoucku.

Kulturní rubrika KT č. 44 rovněž upozorňuje na nově vydané CD s Rosenmuellerovým 'Requiem'. Poslední strana je věnována cyrilometodějskému čtení.