Mládež

První skupiny z ČR odjely na Světový den mládeže

15. 07. 2016
V pátek 15. července se na Světový den mládeže (SDM) do polského Krakova vydaly první dvě skupiny poutníků. Většina mladých lidí nicméně vyráží až během příštího týdne od 20. července dál.

Do Krakova se z Česka chystá 6000 mladých, přičemž přes 3000 z nich se bude účastnit tzv. Dnů v diecézích – tedy předprogramu, při kterém se mladí lidé ze všech koutů světa seznamují s kulturou, zvyky a dalšími zajímavostmi státu, kde se setkání koná.

V pátek se na cestu do Polska vydala malá skupina mladých, která se zúčastní jezuitského předprogramu Magis 2016.

Asi 130 cyklistů vyjíždí v sobotu ráno z Prahy, program ale zahájí už v pátek večer mší svatou v katedrále sv. Víta v Praze. V sobotu jim na 700 kilometrů dlouhou cestu požehná kardinál Dominik Duka. Cyklistická pouť pro ně bude zároveň přípravou na SDM. Více o cestě zde.

„Vyjedeme z nejkrásnějšího panoramatu naší země, projedeme příjemnou Vysočinou, zastavíme se v Českých i Hanáckých Aténách, přespíme ve vesnici, kde se odehrál tzv. Číhošťský zázrak, zajedeme také na Kalvárii u Jaroměřic u Jevíčka a nevynecháme ani největší moravské poutní místo Velehrad. Chybět nebude také „horská prémie“ na Svatý Hostýn, pak se osvěžíme u Žermanické přehrady. Navštívíme i Osvětim, odkud už dojedeme do cíle – polského Krakova,“ objasnil plán trasy hlavní organizátor Petr Gabriel.

Na SDM v Krakově se setkají mladí lidé z téměř 200 zemí s papežem Františkem. Setkání se konají od roku 1984, kdy papež Jan Pavel II. poprvé pozval mladé do Říma. Polsko bude SDM hostit podruhé. První setkání se v zemi našich severních sousedů uskutečnilo v roce 1991 v Čenstochové.

Autor článku: Vojtěch Orlík