Tři tisícovky mladých se v Polsku připravují na setkání s Františkem

Datum publikace21. 7. 2016, 16.36

Přes tři tisíce mladých lidí z České republiky vyrazilo ve středu 20. 7. na předprogram do různých polských diecézí. Největší skupiny odjely z olomoucké a brněnské diecéze. Téměř 700 mladých z brněnské diecéze zamířilo do diecéze Tarnów, stejný počet vyjel z olomoucké arcidiecéze do Opole. Své programy již rozběhly i přípravné týdny v režii řádů (jezuité, salesiáni, obláti, ...) a pilně se pracuje na přípravách českého zázemí přímo v Krakově.

Foto: https://twitter.com/WYD_cz

Naše skupina 80 mladých je spolu s poutníky z Itálie a Norska ve městě Nysa. Ve středu po příjezdu jsme společně grilovali, ve čtvrtek ráno jsme měli adoraci s písněmi z Taizé a pak mezinárodní mši, odpoledne nás čeká prohlídka města,“ popsala vedoucí skupiny Marie Bekárková z Kroměříže.

Pro účastníky tzv. Dnů v diecézích je připraven pestrý program, který bude rozdílný pro každou skupinku. Většina mladých má možnost bydlet v polské rodině a v rámci různých programů a aktivit poznat polskou kulturu a tradice.

Celý český přípravný tým je už mezitím v Krakově ve farnosti Mogila, kde vše chystá na příjezd českých poutníků. Na místě se staví pódium a chystá výzdoby nebo technické zabezpečení. Hudbu na doprovod nacvičuje Schola brněnské mládeže (SBM), pracují už všechny části organizační skupiny.

'Jsme tu oblátská rodina z celého světa, i Číňani přijeli ... úžasné,' hlásí z Vratislavi, kde si dali dostaveníčko mladí mající blízko ke sv. Benediktovi, naše redaktorka Zuzana Lášková. To v rámci MAGISu, jezuitského předprogramu, se mj. cestuje po celé střední Evropě; Po úvodním víkendu v Lodži (15. až 17. července) teď probíhají ignaciánské experimenty (18. až 23. července), na které se účastníci rozjeli po celém Polsku, Litvě, Slovensku a také České republice. Celý MAGIS završí závěrečné setkání v Čenstochové (23. až 25. července), po kterém se účastníci MAGISu připojí ke svým národním výpravám přímo v Krakově. Novinky z předprogramu salesiánů můžete sledovat na jejich facebookovém účtu. Mladí lidé, kteří se do Krakova vydali se salesiány, prožili ve čtvrtek na mariánském poutním místě Piekary Slaskie mši svatou, pak následoval výlet ke hradům Mirow a Bobolice. Celý den skončil velmi silnou návštěvou koncentračních táborů Osvětim a Brzezinka.

Samotný účastníci Světového dne mládeže do Krakova  z diecézí dorazí v pondělí 25. července.

Přehled polských diecézí, kam zamířili mladí z různých diecézí ČR:

Brněnská diecéze - Tarnów
Českobudějovická diecéze - Katowice
Litoměřická diecéze - Gniezno
Královehradecká diecéze - Swidnica
Olomoucká arcidiecéze - Opole
Ostravsko-opavská diecéze - Sosnowiec
Plzeňská diecéze - Gliwice
Pražská arcidiecéze - Gniezdno

Situaci průběžně sledujeme a budeme se snažit přidávat další informace.

Jak tato 'přípravná' setkávání prožíváte vy? Pište či posílejte fotky na tisk@cirkev.cz; rádi budeme s vašimi postřehy pracovat.

(s využitím článku Anny Sýkorové ze Sekce pro mládež při ČBK a www.jesuit.cz, )

Autor článku: František Jemelka