Papež František poprvé v Polsku

Datum publikace28. 7. 2016, 12.15

Papež František je již druhý den na své vůbec první návštěvě Polska od nástupu do čela katolické církve. Do Krakova přijel oslavit Světový den mládeže a setkat se tak především s mladými poutníky z celého světa. Zdrží se zde 5 dní. Jak vypadal ten první?

Foto: Catholic Church England and Wales / CC BY-NC-SA

Hned po příjezdu se papež setkal na královském hradu Wawel s nejvyššími polskými představiteli v čele s prezidentem Andrzejem Dudou a premiérkou Beatou Szydlovou. „Navštěvuji vůbec poprvé středovýchodní Evropu a jsem rád, že mohu začít od Polska, které počítá mezi své syny nezapomenutelného sv. Jana Pavla II., jemuž vděčíme za ideu a podporu Světových dní mládeže,“ řekl František v úvodu.

Řeč pak zavedl na uprchlické téma, možná právě proto, že Polsko patří k těm státům Evropské unie, které zaujímají v přijímání migrantů zdrženlivější postoj. Vyzval státníky, aby překonali obavy a projevili soucit s migranty, a připomněl, že i mnoho Poláků emigrovalo z vlasti:

Je nezbytná ochota k přijetí těch, kteří prchají před válkami a hladem, solidarita s těmi, kterým jsou upírána základní práva, včetně práva na svobodné a bezpečné vyznávání víry. Na mezinárodní rovině je zároveň nutné naléhat na spolupráci a součinnost s cílem nalézt řešení konfliktů a válek, které mnoho lidí donutily k odchodu z domovů a vlasti. Jde o to, učinit co možná nejvíce, aby se zmírnilo utrpení těchto lidí, aniž bychom polevili v práci, která se rozumně a trvale zasazuje o spravedlnost a mír a ve skutcích dosvědčuje lidské i křesťanské hodnoty.

Celé znění promluvy ZDE

Večer se František ve wawelské katedrále setkal soukromě i s polskými biskupy. Podle předsedy polské biskupské konference Stanislawa Gadeckého proběhlo v srdečné atmosféře. Po přibližně hodinové konverzaci se pak papež vydal do arcibiskupského paláce, kde má do neděle zajištěn nocleh. Mnozí z mládežníků už zde čekali na to, až je podle zvyku Jana Pavla II. také pozdraví z okna svého pokoje. Dočkali se. František přítomnému davu požehnal a pro tento den se rozloučil.

Dnes byl papež František na návštěvě mariánské svatyně na Jasné Hoře v Čenstochové, kde Poláky ocenil za 'nakažlivou sílu opravdové víry, která se předává z generace na generaci', a odpoledne přivítá již nedočkavé účastníky Světového dne mládeže. Na tomto slavnostním ceremoniálu v parku Blonia v blízkosti krakovského Starého města se očekávají statisíce lidí. Program vyvrcholí nedělní mší svatou, které by se mohly účastnit až 2 miliony lidí.

Ještě na palubě letadla mířícího do Krakova se Svatý otec opět věnoval tématu nedávných teroristických útoků. 'Neměli bychom se bát říct pravdu: Svět je ve válce, protože ztratil mír. Je to válka o zájmy, válka o peníze, válka o přírodní zdroje... Nemluvím o válce náboženství,' řekl zde novinářům.

(zdroj: Radio Vaticana, ČTK)

Autor článku: Zuzana Lášková