Papež František poprvé v Polsku

Papež František je již druhý den na své vůbec první návštěvě Polska od nástupu do čela katolické církve. Do Krakova přijel oslavit Světový den mládeže a setkat se tak především s mladými poutníky z celého světa. Zdrží se zde 5 dní. Jak vypadal ten první?
Publikováno: 28. 7. 2016 14:15

Foto: Catholic Church England and Wales / CC BY-NC-SA

Hned po příjezdu se papež setkal na královském hradu Wawel s nejvyššími polskými představiteli v čele s prezidentem Andrzejem Dudou a premiérkou Beatou Szydlovou. „Navštěvuji vůbec poprvé středovýchodní Evropu a jsem rád, že mohu začít od Polska, které počítá mezi své syny nezapomenutelného sv. Jana Pavla II., jemuž vděčíme za ideu a podporu Světových dní mládeže,“ řekl František v úvodu.

Řeč pak zavedl na uprchlické téma, možná právě proto, že Polsko patří k těm státům Evropské unie, které zaujímají v přijímání migrantů zdrženlivější postoj. Vyzval státníky, aby překonali obavy a projevili soucit s migranty, a připomněl, že i mnoho Poláků emigrovalo z vlasti:

Je nezbytná ochota k přijetí těch, kteří prchají před válkami a hladem, solidarita s těmi, kterým jsou upírána základní práva, včetně práva na svobodné a bezpečné vyznávání víry. Na mezinárodní rovině je zároveň nutné naléhat na spolupráci a součinnost s cílem nalézt řešení konfliktů a válek, které mnoho lidí donutily k odchodu z domovů a vlasti. Jde o to, učinit co možná nejvíce, aby se zmírnilo utrpení těchto lidí, aniž bychom polevili v práci, která se rozumně a trvale zasazuje o spravedlnost a mír a ve skutcích dosvědčuje lidské i křesťanské hodnoty.

Celé znění promluvy ZDE

Večer se František ve wawelské katedrále setkal soukromě i s polskými biskupy. Podle předsedy polské biskupské konference Stanislawa Gadeckého proběhlo v srdečné atmosféře. Po přibližně hodinové konverzaci se pak papež vydal do arcibiskupského paláce, kde má do neděle zajištěn nocleh. Mnozí z mládežníků už zde čekali na to, až je podle zvyku Jana Pavla II. také pozdraví z okna svého pokoje. Dočkali se. František přítomnému davu požehnal a pro tento den se rozloučil.

Dnes byl papež František na návštěvě mariánské svatyně na Jasné Hoře v Čenstochové, kde Poláky ocenil za "nakažlivou sílu opravdové víry, která se předává z generace na generaci", a odpoledne přivítá již nedočkavé účastníky Světového dne mládeže. Na tomto slavnostním ceremoniálu v parku Blonia v blízkosti krakovského Starého města se očekávají statisíce lidí. Program vyvrcholí nedělní mší svatou, které by se mohly účastnit až 2 miliony lidí.

Ještě na palubě letadla mířícího do Krakova se Svatý otec opět věnoval tématu nedávných teroristických útoků. "Neměli bychom se bát říct pravdu: Svět je ve válce, protože ztratil mír. Je to válka o zájmy, válka o peníze, válka o přírodní zdroje... Nemluvím o válce náboženství," řekl zde novinářům.

(zdroj: Radio Vaticana, ČTK)

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019