Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

František mladým: Nezaměňujte štěstí s pohovkou

Datum publikace30. 7. 2016, 22.45
TiskTisk

V sobotu 30. července se všichni účastníci Světového dne mládeže přemístili na rozsáhlou plochu Campus Misericordiae, kde společně s papežem Františkem slavili modlitební vigilii, jako přípravu na zítřejší mši završující celé setkání. František zde mladé vyzval k tomu, aby sami rozhodovali o své budoucnosti a nezaměňovali štěstí za pohodlí.

Foto: © Mazur/catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA

Sobotní večerní program, mnohými považován za vrchol oslav Světového dne mládeže, začal představením, jehož pět částí ztvárnilo problémy a výzvy mladých lidí. Působivými zastaveními s názvy - víra pochybujícím, naděje malomyslným, láska k lhostejným, odpuštění těm, kteří nám ublížiliradost smutným - provázela přítomnost osoby sv. Faustýny, jako prostřednice Božího působení.

Zastavení byla proložena třemi svědectvími. První promluvila dívka z Polska o svém obrácení po uzdravující zkušenosti svátosti smíření a dotyku Božího milosrdenství.

Jako druhá vystoupila dívka ze Sýrie. Popsala situaci strachu a nejistoty zachvacující její domov, bolest, kterou musí místní snášet, zvláště ze smrti blízkých následkem probíhající války. I ona se zlomeným hlasem přiznala ztrátu svého přítele. S vyznáním víry a naděje v Boha pak přítomné poprosila o modlitbu.

Jako poslední se svěřil mladý muž z Paraguaye, který se díky Božímu slovu zbavil drogové závislosti a mohl začít nový život.

Naše odpověď tomuto světu ve válce se nazývá bratrství.

Nakonec se ujal slova sám papež František. Nejdříve se připojil k modlitební výzvě za všechny trpící válkou: „Bolest a válka už nejsou něčím anonymním. Pro nás už to není jen pouhá zpráva z tisku. Mají jméno, tvář, dějiny a blízkost,“ řekl a zdůraznil: „Nic neospravedlňuje prolití krve bratra. Není nic cennějšího než bratr, kterého máme před sebou.

Odpověď křesťana, pokračoval, není „přemáhání nenávisti ještě větší nenávistí, násilí ještě větším násilím, teroru ještě větším terorem. Naše odpověď tomuto světu ve válce se nazývá bratrství! Nazývá se společenství! Nazývá se rodina!

“Nezaměňujte štěstí s pohovkou!”

Pak upozornil na paralyzující moc strachu. Strach totiž vede do uzavřenosti, do pocitu ochromení, pocitu, že na tomto světě už není prostor ke snění, tvořivosti a životu vůbec. Popsal ale ještě jeden zvláštní a nebezpečnější druh paralýzy; označil ho za „směšování štěstí a pohovky“.

Vysvětlil ho jako „víru v to, že ke štěstí je potřeba jen dobré pohovky, pohovky, která nám umožní spočinout v pohodlí, klidu a zajištěnosti. (...) Jedná se o pohovku proti každému typu bolesti a bázni. Pohovka, která nás uzavírá doma, bez námahy a starostí. (...) Velice pozvolna, aniž si to uvědomujeme, usínáme. Jsme rozespalí a omámeni.

A pokračoval: „Nepřišli jsme na svět vegetovat, mít se pohodlně a dělat ze života pohovku, která nás uspává. Naopak. Přišli jsme kvůli něčemu jinému, abychom zanechali stopu. Je velice smutné projít životem a nezanechat žádnou stopu. Když ale volíme pohodlí, tím, že zaměňujeme štěstí za spotřebu, pak cena, kterou zaplatíme, je velmi, ale velmi vysoká. Ztrácíme svobodu. Nejsme svobodní.

On chce tvé ruce, aby dále utvářel svět.”

Vyzval přítomné mladé, aby měli odvahu být svobodní, rozhodovat sami o své budoucnosti, jít do rizika: „Bůh od tebe něco očekává, Bůh od tebe něco chce. Zve tě a přichází proto, aby otevřel všechno to, co tě uzavírá. Chce ti ukázat, že s tebou může být svět jiný. Pokud ze sebe nevydáš to nejlepší, svět nebude jiný. (...) On chce tvé ruce, aby dále utvářel svět. Volá tě, abys nechal v životě stopu, která poznamená dějiny. (...) Mějte odvahu nás učit, že je snadnější budovat mosty než zdi. Potřebujeme se to naučit.“

Promluvu pak František ukončil slovy: „Ať Bůh požehná vašim snům.

Následovala adorace doprovázená modlitbou Korunky Božího milosrdenství a ukončení společného programu s papežem svátostným požehnáním. Z Campusu se výjimečně účastníci po skončení nikam nepřesunují, protože zde přenocují pod širým nebem do druhého dne.

Zítra program završí dopolední mše svatá s papežem František, její živý přenos je od 10 hodin možné sledovat na TV Noe i České televizi.

Autor článku: Zuzana Lášková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou