Ježíš se na tebe dívá a říká ti: Vstaň!

Datum publikace10. 8. 2016, 15.45

Dnes se konala poslední generální audience s papežem Františkem patřící do série věnované tématům roku milosrdenství. František se znovu zastavil u významu Svatých bran, které nechal u příležitosti tohoto mimořádného roku otevřít v diecézích po celém světě. U těchto bran teď Ježíš čeká, aby každého znovu přivedl k životu, řekl.

Foto: Stephan Driscoll / CNA

Papež František při dnešní pravidelné katechezi v římské aule Pavla VI. porovnával příběh odehrávající se u městské brány v Naimu, kde Ježíš vzkřísil syna naimské vdovy (Lk, 7,11-17), se setkáním Ježíše s každým člověkem, který v dnešních dnech projde Bránou milosrdenství. Ty nechal papež otevřít po celém světě jako místa, 'kde se setkává utrpení lidstva s Božím soucitem' a s důvěrou, že právě „Ježíš je pravý vchod vedoucí ke spáse,' že On je ten, „který nás obrací k novému životu.

“Ježíš se na tebe dívá a říká ti: Vstaň!”

Stejně jako Ježíš řekl u městské brány v Naimu mrtvému chlapci „vstaň“ a přivedl ho zpět k životu, tak nyní znovu čeká u Svatých bran „dívá se na tebe, léčí tě svým milosrdenstvím a říká ti: ‚Vstaň!‘', podtrhl František.

Proto také ani zázrak, který Ježíš v Naimu udělal, nebyl určen jen pro vdovu a jejího syna, ale jednalo se o znamení naděje pro celé lidstvo, upozornil František: „V Ježíšově milosrdné pomoci v nouzi přichází Bůh, aby se setkal se svým lidem, v něm se zjevuje všechna milost Boží a bude se zjevovat stále. Ve slavení Svatého roku milosrdenství jsem chtěl, aby toto zakusily všechny místní církve – tedy všechny církve světa, nejen ty v Římě. Je to jako kdyby se celá církev po celém světě spojila v jedné písni chválící Pána.

Nejvýraznějším bodem tohoto evangelia není podle Františka Ježíšův samotný zázrak vzkříšení chlapce, ale to, co ho přimělo tento zázrak vykonat: nezměrná něha a soucit s trpící matkou. „Když ji [vdovu] Pán uviděl, bylo mu jí líto a řekl jí: Neplač,“ píše svatý Lukáš. A Ježíš pak, pohnut tímto hlubokým soucitem, dotkl se rakve a chlapce vzkřísil: „Rozhodl se čelit smrti tváří v tvář. Na kříži se pak smrti postaví tváří v tvář definitivně.“ řekl František.

“Ježíšova slova nás oživují, otevírají nám pohled na život, který přesahuje utrpení i smrt.”

Poté povzbudil každého k tomu, aby vzal všechna svá trápení, radosti, plány i selhání, obavy a pochybnosti a předložit je Pánu při průchodu Svatou branou, protože pak i On vstoupí do srdce každého ztrápeného, jako vstoupil do bolesti truchlící matky: „Jsme přesvědčeni, že Pán je u každé Svaté brány, aby se setkal se všemi z nás, aby přinesl a nabídl svá mocná slova útěchy: ‚Neplač!‘, zdůraznil papež František a dokončil:

Jeho slova nás oživují, dávají naději, oživují znavená srdce, otevírají nám pohled na svět a na život, který přesahuje utrpení i smrt.

(zdroj: Rome reports, AsiaNews.it)

Autor článku: Zuzana Lášková