Papežská misijní díla v ČR podporují církev a obyvatele Bangladéše

Datum publikace12. 8. 2016, 15.15

V uplynulých dnech (od 3. do 9. srpna 2016) navštívili představitelé Národní kanceláře Papežských misijních děl v ČR (PMD) Bangladéš, převážně muslimskou zemi v jižní Asii, kde několik let pomáhají místní křesťanské komunitě. Projekty se zaměřují zejména na vzdělání a další podporu dětí z chudých oblastí obývaných příslušníky kmene Garo.

Foto: Papežská misijní díla

Cesta do Bangladéše nám ukázala krásy této země a také potřebu pomoci,“ popsal národní ředitel PMD Leoš Halbrštát. Spolu s ním výpravu tvořila česká vicemiss z roku 2007 Eva Čerešňáková, která prostřednictvím svého projektu 4U2 a ve spolupráci s PMD získala prostředky na stavbu nové školní budovy v Kata Bari, dále její partner Martin Ditmar, redaktor Radia Proglas Filip Breindl a filmový dokumentarista Jan Štindl. Kromě slavnostního otevření zmíněné školy navštívili několik farností v diecézi Mymensingh, jejíž biskup Paul Ponen Kubi CSC byl hostitelem českých návštěvníků.

Odvážíme si zážitky milých lidských setkání a obohacení zdejší velkou pohostinností. Myslím, že se povedlo navázat dobré přátelství mezi našimi komunitami,“ uvedl Leoš Halbrštát. Národní kancelář PMD chce své projekty v Bangladéši přiblížit a propagovat prostřednictvím misijních materiálů a také plánovaného dokumentárního filmu.

Bangladéš je státem v sousedství Indie a Myanmaru (Barmy). Má více než 150 miliónů obyvatel (osmý nejlidnatější stát světa), kteří žijí na ploše jen o něco větší než území bývalého Československa. Kolem 90 procent lidí se hlásí k islámu, náboženskými menšinami jsou hinduisté, buddhisté a křesťané různých denominací – katolická církev v Bangladéši má osm diecézí. Ve třech z nich – Rajshahi, Mymensinghu a Dháce – loni PMD podporovaly projekty určené sirotkům, dětem z chudých rodin či církevním školám. Celkem se podpora z ČR dotkla skoro 14 tisíc bangladéšských dětí.

90 procent obyvatelstva Bangladéše tvoří muslimové, ale jsou to velmi dobří lidé, alespoň většina z nich. Skutečně mají rádi přátelství s dalšími lidmi v zemi. Oceňují návštěvu cizinců a jsou velmi srdeční a pohostinní. Hostům a zejména těm zahraničím se snaží nabídnout to nejlepší a postarat se o ně. Jsou sice chudí, ale jejich srdce jsou bohatá,“ charakterizoval své krajany biskup Kubi.

Více informací: www.missio.cz.

(auor: Papežská misijní díla)

Autor článku: Zuzana Lášková