Papež František ustavil Dikasterium pro laiky, rodinu a život

Datum publikace17. 8. 2016, 12.45

Papež František ustavil nový úřad římské kurie, který se bude od 1. září 2016 věnovat laikům, rodinám a životu. Tímto datem také zanikne dosavadní Papežská rada pro rodinu a Papežská rada pro laiky.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

Nový úřad ustavil papež František skrze apoštolský list typu motu proprio Sedula Mater (Starostlivá Matka) podepsaný o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna 2016, a zveřejněný o dva dny později.

Změnu odůvodňuje papež potřebou „uzpůsobit dikasteria římské kurie situacím naší doby“„potřebám všeobecné církve“. „Především myslíme na laiky, rodinu a život, kterým chceme nabízet podporu a pomoc, aby byli živým svědectvím evangelia v naší době a výrazem dobroty Vykupitele,“ píše římský biskup v dokumentu.

Z dopisu papeže Františka arcibiskupovi Pagliovi

„Sklánět se k lidským zraněním, chápat je, léčit a uzdravovat je úkolem církve, jež důvěřuje světlu a síle vzkříšeného Krista, a je schopná čelit rovněž místům napětí a konfliktů jako 'polní nemocnice', která žije, hlásá a uskutečňuje své poslání spásy a uzdravování právě tam, kde je život jednotlivců nejohroženější novými kulturami soutěže a odpisu,“ píše František novému prezidentovi Papežského institutu Jana Pavla II.

Dozvědět se více

Dikasterium pro laiky, rodinu a život má vlastní stanovy a od 1. září 2016 převezme kompetence Papežské rady pro laiky a Papežské rady pro rodinu. S tímto datem také dvě poslední jmenované rady zaniknou.

Prefektem nového úřadu bude biskup z Dallasu (USA) Kevin Joseph Farrell.

František v pondělí jmenoval také nového velkého kancléře Papežského institutu Jana Pavla II. pro studia manželství a rodiny a předsedu Papežské akademie pro život. Obě funkce bude nyní zastávat arcibiskup Vincenzo Paglia.

Prezidentem institutu pro studia manželství a rodiny jmenoval papež Mons. Pierangela Sequeriho.

Nové dikasterium vzniká na návrh tzv. Rady kardinálů, se kterými František provádí reformu konstituce Pastor Bonus o římské kurii. Již v únoru 2014 ustavil papež Ekonomický sekretariát, v červnu loňského roku zase sdružil vatikánská média pro Sekretariát pro komunikaci.

Podrobnosti o činnosti nového úřadu naleznete v samostatném článku.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka