Ve sbírce na Ukrajinu vyhlášené papežem vybrali Češi přes 9 milionů

Datum publikace23. 9. 2016, 8.00

Při humanitární sbírce na pomoc obyvatelům Ukrajiny, kterou vyhlásil papež František na 24. duben, bylo v Česku vybráno 9 598 815 Kč.

Foto: European Commission DG ECHO / CC BY-ND

„Rád bych jménem Svatého stolce vyjádřil hlubokou vděčnost věřícím místní církve v České republice za jejich konkrétní solidaritu, která se projevila ve štědré účasti na iniciativě Svatého otce,“ píše v dopise rada Apoštolské nunciatury Mons. Mislav Hodžić.

Částka 9 598 815 Kč, která se vybrala mezi českými věřícími, byla předána na vatikánský Státní sekretariát.

Na Ukrajině sbírku rozděluje pětičlenný výbor, který vede pomocný biskup charkovsko-záporožské diecéze Jan Sobiło. Členem je také zástupce jmenovaný Papežskou radou Cor unumCaritas Internationalis.

Češi přispěli ve sbírce vyhlášené papežem velmi štědře, ve srovnání s tím například italští věřící, kterých navštěvuje bohoslužby mnohonásobně více (dle ISTATu navštěvuje minimálně jedenkrát týdně místo kultu 16,6 milionu Italů) vybrali 1 230 000 eur (33,2 milionu Kč).

Podle posledních údajů Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí potřebuje na Ukrajině humanitární pomoc 3,1 milionu lidí, z toho např. 950 tisíc nemělo v druhé polovině srpna přístup k bezpečné pitné vodě. Probíhající konflikt si vyžádal již 9 569 životů, zemi opustilo 1,1 milionu lidí. Na Ukrajině žije podle UNICEF 1,7 milionu vnitřně přesídlených osob.

(zdroj: UNHCR, UNICEF, Arcidiecéze Lvov, ISTAT)

Autor článku: Ondřej Mléčka