Rok milosrdenství oslaví s papežem přes 1000 vězňů

Datum publikace3. 11. 2016, 13.15

Více než tisíc vězňů z 12 zemí se o následujícím víkendu zúčastní oslav Svatého roku milosrdenství ve Vatikánu. O týden později se na témže místě sejdou sociálně vyloučení lidé. Obě události byly představeny na dnešní tiskové konferenci.

Foto: CNA / L´Osseratore Romano

Na oslavy Roku milosrdenství, které proběhnou 5. a 6. listopadu, je přihlášeno již přes tisíc vězňů. Společně s nimi přijedou do Vatikánu vězeňští kaplani, dobrovolníci, ale i dozorci z detenčních zařízení.

Zatímco v sobotu budou moci účastníci oslav projít Branou milosrdenství nebo přijmout svátost smíření, v neděli se zúčastní mše svaté s papežem Františkem. Při liturgii budou odsouzení ministrovat, hostie pro eucharistii připraví vězni z Milána.

Již hodinu přede mší zazní ve Svatopetrské bazilice čtyři svědectví. Jeden odsouzený člověk bude hovořit o svém obrácení a společně s obětí svého trestného činu promluví o usmíření. Přítomní také uslyší příběh bratra zavražděného člověka, který odpustil, dále vyprávění mladistvého, jenž si odpykává trest, a zaměstnance vězeňské služby.

V bazilice bude poprvé vystaven nedávno restaurovaný kříž, který zde byl přítomen při všech Svatých rocích v dějinách, a socha Panny Marie, patronky vězňů.

O týden později, 11. – 13. listopadu, oslaví Rok milosrdenství sociálně vyloučení lidé. Mezi nimi bude i mnoho těch, kdo ztratili domov. Zatím je přihlášeno 6 tisíc lidí z celého světa.

Jak sledovat události z Vatikánu?

Většinu událostí s papežem Františkem přenáší Televize Noe. Zájemci mohou také využít přehrávač Vatican Player, na němž probíhá přenos vždy v několika světových jazycích (vyžaduje instalaci Microsoft Silverlight), nebo kanál Vatikánu na portálu YouTube.

Již v pátek se setkají s papežem Františkem, v sobotu pak bude probíhat program v různých římských kostelech. Připravuje se i program ve slovenštině v chrámu sv. Máří Magdalény v Campo Marzio. V sobotu večer se v bazilice sv. Pavla za hradbami uskuteční vigílie, jejímž hlavním tématem bude milosrdenství. V neděli přítomní oslaví mši s papežem Františkem.

Římský biskup se o vězněné i sociálně vyloučené zajímá dlouhodobě. V listu k Svatému roku milosrdenství například napsal: „Mé myšlenky se obracejí rovněž k vězněným, kteří zakoušejí omezení své svobody. (…) Tito lidé mohou získat odpustky ve vězeňských kaplích a vždy, když s myšlenkou na Otce a modlitbou k němu přejdou přes práh své cely, kéž jim to připomene průchod Svatou branou, neboť Boží milosrdenství, které dokáže proměnit srdce, může také proměnit mříže a z pobytu za nimi učinit zkušenost svobody.“

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka