Papež se o víkendu setká s tisícovkami bezdomovců

Datum publikace10. 11. 2016, 15.00

Poslední událost před uzavřením Svatých bran se bude konat o tomto víkendu ve Vatikánu. Papež František se tam setká se zhruba 4 tisícovkami bezdomovců, kteří tam přijedou v doprovodu svých kněží a biskupů z celé řady evropských zemí.

Ilustrační foto: Roman Albrecht/Člověka víra

Papež František se ve Vatikánu během víkendu setká se zhruba 4 tisícovkami bezdomovců, kteří tam přijedou v doprovodu svých kněží a biskupů z celé řady evropských zemí. Jedná se o poslední událost v rámci Svatého roku milosrdenství.

Pro všechny z těchto poutníků, kteří byli nebo jsou lidmi bez domova, je tato cesta do Říma velkou výzvou vzhledem k jejich sociální situaci. Motivuje je však setkání s papežem,“ řekl organizátor Francois Forestier. Kromě bezdomovců a sociálně vyloučených osob se setkání zúčastní také organizace, které jim pomáhají.

Papež František se setká se všemi účastníky během dvou hlavních slavností – při páteční katechezi a při nedělní mši na náměstí sv. Petra.

Přátelím se s mnoha lidmi, kteří žijí na ulicích. Nemůžu s nimi sdílet svůj dům, ale můžu s nimi sdílet svůj čas. A tak se pomalu stáváme přáteli... Tito lidé nepotřebují jenom jídlo, zdravotní péči nebo bydlení, potřebují také přátelství, a to možná ze všeho nejvíc. Potřebují lidské vztahy,“ dodal Francois Forestier.

Setkání s papežem se také zúčastní jedna z nejzkušenějších katolických organizací na pomoc sociálně vyloučeným lidem - Komunita Sant' Egidio . Její úspěch je založený na budování vztahů na základě skutečného přátelství, nikoliv pouze hmotné pomoci.

„Je dobré se zamyslet nad tím, jaký by byl můj život, kdybych byl na jejich místě? Kdybych neměl dům, koupelnu a postel? Co bych dělal, kdybych musel spát na ulici? Pak ta představa začne být zcela konkrétní: znamená to spát pouze napůl a hlídat, aby mne někdo neokradl, znamená to nemít, kde se umýt, a nikomu nevěřit…“ uvedl Carlo Santoro z Komunity Sant' Egidio.

Co se týče služeb pro lidi bez domova v České republice, Charita ČR v loňském roce nabízela celkem 358 registrovaných služeb v rámci sociální prevence.

Okamžitou pomoc, jako je poskytnutí sprchy, stravy, místa k odpočinku, našli potřební v nízkoprahových centrech – v roce 2015 evidovala tato centra celkem 174 889 návštěv, během kterých bylo provedeno 316 175 úkonů. Řešila se při nich nepříznivá situace klientů jako např.  ztráta bydlení, zaměstnání či dokladů.

Jednorázovou pomoc a místa pro přespání poskytují noclehárny, které se snaží motivovat své uživatele k využívání navazujících sociálních či veřejných služeb. Azylové domy pak řeší celkovou tíživou sociální situaci osob, které se na ně obrátily se žádostí o pomoc.  V roce 2015 mělo uzavřené smlouvy v azylových domech Charity téměř 1600 osob.

Problémem bezdomovectví se v poslední době výrazně zabývala také katolická církev ve Velké Británii, která upozorňuje na vzrůstající fenomén tzv. skrytého bezdomovectví, tedy situace lidí, kteří mají práci, ale nemají vlastní střechu nad hlavou a spí po různých ubytovnách.

Podle oficiálních údajů se počet těchto lidí v Anglii od roku 2010 zdvojnásobil a za poslední rok vzrostl o 30%. Odhaduje se, že na ulici zůstává v Anglii každou noc nejméně 3500 lidí.

Papežské setkání bude poslední z velkých událostí končícího Svatého roku milosrdenství, který skončí uzavřením Svatých bran následující neděli 20. listopadu.

(zdroj: Rome Reports TV News Agency, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva