Dokumentární film o papeži Františkovi měl premiéru ve Vatikánu

Datum publikace18. 11. 2016, 15.49

Autobiografie papeže Františka ve filmové podobě nazvaná „Papež František svými vlastními slovy“ měla tento týden premiéru ve Vatikánu. Dokumentární film tam za účasti celé řady velvyslanců a dalších osobností představil kardinál Santos Abril.

Filmové záběry ukazují momenty ze života papeže, když byl na návštěvě v Argentině, Římě či jiných zemích. Ve filmu mluví o sobě a tom, co dělal v uplynulých třech letech,“ uvedl kardinál.

Dokument shrnuje nejdůležitější citáty, které papež o sobě řekl. Obvykle jsou to citáty, které média přehlédla, ale které odhalují mnohé zajímavé detaily o osobním životě papeže.

Tyto momentky z minulosti nám pomáhají lépe pochopit přítomnost. Umožňují nám porozumět, proč se papež chová určitým způsobem nebo proč přijímá určitá konkrétní rozhodnutí. Jeho osobnost je lépe srozumitelná, když se zahledíme na jeho minulost,“ řekl režisér filmu Antonio Olivié.

Papež František ve filmu mluví o svém dětství, matce a babičce, jejichž výchova na něj měla určující vliv. Promluvil také o zásadním momentu svého života, který se stal 21. září v roce 1953.

Po zpovědi jsem ucítil, že se něco změnilo. Už jsem nebyl tím samým jako dříve. Uslyšel jsem něco jako hlas nebo volání. Byl jsem přesvědčený, že bych se měl stát knězem,“ říká ve filmu František.

Jeden z vrcholů filmu představuje pastorační návštěvu v USA, kde promluvil v Kongresu a navštívil Světové setkání rodin. Filmový dokument vznikl v produkci Rome Reports TV News Agency, která se specializuje na video zpravodajství o papeži a církvi, a ve spolupráci s Mideast Theological Forum.

(zdroj: Rome Reports TV News Agency, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva