Začíná první setkání komise zkoumající roli jáhenek v prvních staletích

Datum publikace25. 11. 2016, 9.30

V pátek a sobotu se ve Vatikánu poprvé schází komise zkoumající úlohu jáhenek v prvních staletích církve. Jak již dříve řekl papež František, jejím cílem je historické bádání, nikoliv otevírání cesty ženskému jáhenství v katolické církvi.

Foto: CNA / Daniel Ibanez

Komisi sestávající ze šesti mužů a šesti žen ustavil papež František začátkem srpna. Do jejího vedení jmenoval současného sekretáře Kongregace pro nauku víry Mons. Luise Ladariu Ferrera.

První jednání bude probíhat v pátek a sobotu po celý den.

Při setkání s řeholnicemi v květnu letošního roku papež uvedl, že role jáhenek v prvotní církvi není zřejmá a církvi prospěje, pokud se tento bod vyjasní. František tehdy připomněl své setkání s „dobrým a zkušeným profesorem“, který překládal spisy sv. Efréma Syrského. Ten vysvětlil, že v prvotní církvi existovaly jáhenky, avšak jejich úloha není jasná. „Měly svěcení, nebo ne? Hovoří o nich Chalcedonský koncil (451), avšak je to trochu nejasné,“ řekl František v květnu. Podle zmíněného profesora například jáhenky pomáhaly ženám při křtu.

Při tiskové konferenci během návratu z Arménie František zdůraznil, že ustavení komise „neotevírá brány jáhenkám“ v církvi, nýbrž pouze zkoumá jejich úlohu v prvních staletích.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka