Zástupci církevních škol a školských zařízení jednali ve Žďáru

Datum publikace30. 11. 2016, 10.45

Ve dnech 23. – 25. listopadu 2016 proběhla ve Žďáru nad Sázavou tradiční Konference církevních škol a školských zařízení. Mezi 160 účastníky převažovali ředitelé a zástupci zřizovatelů (např. diecéze, řády, řehole, farní sbory), a to všech druhů škol a školských zařízení – jak druhově (ZŠ, MŠ, SŠ, VOŠ, střediska volného času, domovy mládeže a další instituce), tak ekumenicky (římskokatolická církev, církve a náboženské společnosti sdružené v Ekumenické radě církví). V posledních pěti letech roste počet účastníků každým rokem o 10 – 20 zájemců.

Foto mobilem: Irena Karlová/ČBK

K účastníkům tohoto setkání promluvili biskupové odpovědní za školství na úrovni ČBK i diecézní (biskup František Václav Lobkowicz, biskup Tomáš Holub a pomocný biskup Pavel Konzbul), zástupce synodní rady Českobratrské církve evangelické Jiří Schneider a nový generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Vedoucí Sekce církevního školství ČBK Martin Čech k proběhlému kongresu řekl: „Společně s kolegy z ministerstva školství - náměstkem ministryně Jaroslavem Fidrmucem a ředitelkou odboru financování Miroslavou Večeřovou jsme se společně zamýšleli nad dalším financováním církevního školství v krátkodobém a střednědobém horizontu. Se zástupkyní Sdružení soukromých škol Pavlou Katzovou pak byly probrány dopady správního řádu na církevní a soukromé školství i další spolupráci. K dalším stěžejním bodům programu patřila paralelní jednání dle druhů škol a školských zařízení, bez rozlišení církevní příslušnosti; výstupy k aktuálním legislativním a odborným otázkám se nyní zpracovávají.“

Cílem této akce bylo vytvořit pestré duchovní společenství „školsky druhové i ekumenické“ jednoty v různosti, připravit účastníkům kvalitní odborné přednášky i dát prostor pro aktivní diskusi či osobní rozhovory.

Letošní konference byla zarámována body programu na žďárské Zelené hoře; zahájil ji zde modlitební večer v Santiniho chrámu a ukončil tamtéž turistickou prohlídkou.

Za pomoc s uspořádáním akce patří dík zejména pedagogům a žákům žďárských katolických škol (Střední odborná škola gastronomická Adolfa Kolpinga, Biskupské gymnázium), místním kněžím a farnostem. Bez jejich nasazení by si nešlo představit realizaci modlitebního večera, ekumenické bohoslužby, mše svaté, ani slavnostního večera, který připravili přímo studenti připravující se na práci v gastronomii či hotelnictví.

Příští setkání proběhne roku 2017 v Hradci Králové.

(Autor: Martin Čech, vedoucí Sekce církevního školství ČBK; redakční úpravy: František Jemelka, ČBK)

Autor článku: František Jemelka