Papež francouzským politikům: Nezapomínejte na migranty

Datum publikace1. 12. 2016, 13.36

Skupinu francouzských politiků z francouzského regionu Rhône –Alpes přijal včera před pravidelnou generální audiencí papež František. Politiky doprovázené kardinálem Philippem Barbarinem a lyonskými biskupy papež vyzval, aby nezapomínali na migranty, kteří museli uprchnout před válkou, chudobou a násilím.

Foto: Lucía Ballester/CNA

„Je čím dál více třeba usilovat o rozvoj smyslu pro společné blaho. Zejména v současném mezinárodním kontextu, který je poznamenaný frustrací a strachem a nyní i útoky a slepým násilím, což má tak tragický dopad na vaši zemi,“ řekl papež František s odkazem na teroristické útoky, které v uplynulém roce zasáhly Francii.

Svatý otec zdůraznil, že je třeba znovuobjevit význam politiky v měnícím se světě: „Biskupové nyní připravili tento dokument, který mi připomněl jeden vzniklý už před dvaceti lety pod názvem Rehabilitace politiky (‘Rehabilitating Politics’). Ten odvedl velmi dobrou práci a věřím, že současný dokument bude mít stejný dopad,“ uvedl papež.

„Nyní probíhá zásadní debata nad hodnotami a názory, které se týkají nás všech. Do této debaty se musí křesťané zapojit společně s věřícími všech náboženství, se všemi lidmi dobré vůle, dokonce i s nevěřícími, pokud je naším zájmem vybudovat lepší svět,“ prohlásil František.

Papež řekl, že hledání způsobu, jak vytvářet obecné blaho, by mělo vést k tomu, aby bylo možné pozorně naslouchat hlasům lidí v obtížné situaci. Podle něj je důležité nezapomínat na migranty, kteří uprchli ze svých zemí kvůli válce, chudobě nebo násilí.

„Pokud se budeme chovat zodpovědně, můžeme vybudovat spravedlivější a humánnější společnost. Takovou společnost, která bude mít vřelý a bratrský duch,“ uzavřel Svatý otec.

K migrační krizi se vyjádřili i biskupové, kteří se v těchto dnech účastní summitu EU na téma populismus a intolerance. Setkání hostí Evropská komise a účastní se ho 15 zástupců hlavních náboženství v Evropě. Belgický pomocný biskup a viceprezident Komise biskupských konferencí Evropského společenství (COMECE) Jean Kockerols na něm řekl, že řešení uprchlické krize „je otázka, která se přímo dotýká hodnot a budoucnosti Evropy“.

„Tato krize podkopává jednotu Evropy a také spolupráci mezi evropskými církvemi. Migrační krize představuje výzvu všem křesťanům, aby se k ní dokázali postavit jako občané i jako věřící. V každém případě je třeba připomenout, že každý uprchlík má právo na slušné a humánní zacházení,“ dodal biskup Kockerols.

(zdroj: SIR - Servizio Informazione Religiosa, Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva