Katolický týdeník: Nepleťme si ztišení s přemýšlením

Datum publikace7. 12. 2016, 10.00

Proč nám dělá takový problém se v adventu zastavit? A je to dáno jenom tím, že máme s koncem roku hodně práce? Možná ani nevíme, co se po nás vlastně chce. A už od začátku k tomu špatně přistupujeme.

Ilustrační foto: Dominik Novák / Člověk a víra

Náš život se odehrává v neustálých nárocích, které k nám přicházejí ze všech stran – z rodiny, od partnera, v zaměstnání, z církve. Stále něco řešíme, stále o něčem přemýšlíme, stále se snažíme s tím obrovským množstvím nároků vyrovnat. Řešíme život, ale jen velmi málo ho prožíváme,“ říká psychoterapeut Jakub Hučín s poukazem na to, že buď přemýšlíme o minulosti, nebo plánujeme budoucnost, ale málokdy vnímáme přítomnost. Tak se nám i „ztišení“ může stát nárokem, dalším v té nekonečné řadě nároků. „Je to tím, že ztišení chápeme často jako přemýšlení o sobě, o svém životě, jako analýzu toho, co děláme špatně a co bychom měli dělat jinak.“

A tomuto přemítání o vlastním životě, o svých chybách a nedostatcích se někteří instinktivně brání. A tak raději žijí v poklusu jako štvaná zvěř. Přitom při vnitřním ztišení není podle psychoterapeuta tak důležité, že o něčem přemýšlíme, že nás napadnou nějaké zajímavé myšlenky a postřehy o nás a našem životě. „Daleko důležitější je, když vlastně o ničem nepřemýšlíme a jenom spočineme v přítomném okamžiku. Zastavení se, a to i zastavení adventní, vnímám tedy víc jako spočinutí v přítomné chvíli, jako vnímání přítomnosti. Někdo by to možná nazval nasloucháním přítomnému okamžiku,“ objasňuje Jakub Hučín. A zrovna adventní atmosféra k takovému spočinutí přímo zve. „Kdosi velmi hezky poznamenal, že není tak důležité, co chceme říct Bohu my, ale co chce Bůh říct nám, a že pro samá naše slova, naše přemýšlení nevnímáme, co nám Bůh říká v tichu, bez myšlenek, beze slov.“

Blahodárnost tohoto „spočinutí“ ostatně objevila i psychoterapie. „Existuje přímo jeden směr, který se touto schopností prožívat přítomnost zabývá. Mluví se o metodě ‚mindfulness‘, která se ne úplně přesně překládá jako ‚všímavost‘. Spíše jde o schopnost plně vnímat a prožívat přítomný okamžik,“ doplňuje Hučín.

Jen v adventu to nedohoníme

Jako u mnoha jiných věcí ale nestačí něco teoreticky vědět, pokud si to praktickým nácvikem neosvojíme. Umíme se zastavit a ztišit na povel, když se v tom necvičíme v průběhu roku? „Těžko,“ připouští psychoterapeut. „Když jsme zvyklí o realitě kolem sebe jenom přemýšlet, jenom ji rozumem analyzovat, není pro nás jednoduché se od toho odpoutat a plně spočinout v přítomné chvíli.“

Právě tato naše neschopnost na chvíli zastavit myšlenky a jenom být je tou největší překážkou (a nejen v adventu), jak zaslechnout Boží hlas. „Mnozí lidé mají pocit, že plnohodnotně žijí jenom tehdy, pokud o něčem užitečném přemýšlejí, něco vymýšlejí, rozebírají, hodnotí, něco plánují. Kdyby měli myšlenky odsunout stranou, možná by měli špatné svědomí, že netráví čas dost užitečně. A naše výkonová západní kultura je v tom podporuje: myšlení Marty je nám přeci jenom bližší, i když lepší úděl si vybrala její sestra Marie – tedy spočinout u nohou Mistra, naslouchat a být plně ponořena do přítomného okamžiku,“ uzavírá Jakub Hučín.

Možná může být letošní advent malým testem, zda vůbec umíme aspoň na chvíli na nic nemyslet. A dát šanci Bohu.

(autor této části anonce: Jan Paulas)

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Roráty lákají nejen věřící

Český unikát - barokní adventní zpěvy znějí na pravidelných potemnělých bohoslužbách v katedrálách i v nejzapadlejších kostelících v celé zemi. Lákají i ty, kteří s církví nežijí.

Výsledky dotazníku: 9 z 10 bodů

V uplynulých dnech se nám podařilo dokončit zpracování rozsáhlé ankety z letošního léta. Z vašich odpovědí jsme se leccos dozvěděli o vás i o nás.

České turné o Matce Tereze

Hotové přednáškové turné absolvoval minulý týden v České republice P. Leo Maasburg, který byl řadu let blízkým spolupracovníkem Matky Terezy.

Betlémská výstava v Betlémské kapli

Až do podhoubí vánočních zvyků a tradic se vydává letošní ročník výstavy v Betlémské kapli v Praze.

(autor: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: František Jemelka