Česká školní inspekce ocenila arcibiskupa Graubnera a církevní školství v ČR

Datum publikace9. 12. 2016, 11.45

Slavnostní setkání u příležitosti čtvrtstoletí působení České školní inspekce (ČŠI) se uskutečnilo ve čtvrtek 8. prosince 2016 v budově Senátu Parlamentu ČR. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal při této příležitosti předal medaile několika oceněným, mezi nimi také olomouckému arcibiskupu Janu Graubnerovi; ocenil tak obnovu církevního školství v ČR.

Zleva: ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, arcibiskup Jan Graubner, náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Foto archiv ČŠI

Akci zahájil předseda senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Zdeněk Papoušek. Po státní hymně následovaly slavnostní projevy ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala, který připomněl historii školní inspekce i současné nastavení úřadu, jeho vizi a přístupy k problematice hodnocení kvality ve vzdělávání, a také státního tajemníka na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Jindřicha Fryče, který ocenil proměnu České školní inspekce a poděkoval jejím pracovníkům za velké množství velmi kvalitně odváděné práce.

Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal rovněž poděkoval za dlouholetou a záslužnou práci současným více než čtyřiceti zaměstnancům ČŠI, kteří v organizaci působí 20 a více let a z nichž většina byla slavnostnímu setkání přítomna.

Součástí slavnostního setkání, které se uskutečnilo v hlavním sále Senátu Parlamentu ČR, bylo také předávání medailí „Za zásluhy o rozvoj kvality vzdělávání“, které byly uděleny čtyřem významným osobnostem. Obdrželi je olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který se významně zasloužil o obnovu církevního školství po roce 1989 a o zvyšování jeho kvality; dlouholetá pedagožka, ředitelka střední školy; jedna ze zakladatelů novodobé ČŠI a v letech 2005 – 2013 ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová; dále dlouholetý středoškolský pedagog, erudovaný matematik a jedna z největších osobností českého gymnaziálního vzdělávání Dag Hrubý a také děkan Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, přední český odborník v oblasti pedagogiky, prof. Milan Pol.

Velmi si vážíme toho, co pan arcibiskup vykonal ve prospěch obnovy a rozvoje církevního školství a v oblasti zvyšování jeho kvality. Medaili ‚Za zásluhy o rozvoj kvality vzdělávání‘ jsme mu udělili s velkým potěšením a v přesvědčení, že si ji rozhodně velmi zaslouží,“ sdělil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Arcibiskup Graubner ve své řeči po převzetí medaile uvedl, že si tohoto uznání cení. „Přijímám ho jako ocenění celého církevního školství v České republice,“ dodal.

V rámci slavnostního setkání, kterým provázel náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys, několikrát vystoupil také Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové a za klavírního doprovodu Ludmily Čermákové.

(S využitím zprávy na webu České školní inspekce)

Autor článku: Jiří Gračka