Kardinál Turkson promluvil na konferenci o zkušenostech s krizí epidemie Eboly

Datum publikace9. 12. 2016, 15.00

Základní informaci o problémech při zvládání epidemie viru Ebola v Západní Africe přednesl na konferenci ve Vatikánu kardinál Turkson. Cílem konference bylo zhodnocení možností, jak může Svatý stolec reagovat na šíření jiných pandemií jako byl v nedávné době virus Zika.

Sdílení zkušeností s mezinárodními organizacemi a partnery může posílit církevní organizace a jejich zaměstnance v zemích, které jsou zasažené závažnými zdravotními problémy. Stejně tak to může pomoci při zvládání dopadu epidemií na dotčené rodiny a společenství,“ řekli organizátoři konference.

Prefekt Papežské rady Justitia et pax kardinál Turkson uvedl, že byl v době, kdy vrcholila epidemie Eboly, požádán papežem Františkem, aby dohlédl na reakci církve při této krizi.

Identifikovali jsme jako základní úkol posílení církevních lékařských, sociálních, vzdělávacích a pastorálních institucí v zasažených zemích. Záměrem bylo zvládnout tragický dopad epidemie na rodiny a místní společenství. Dále jsme si ujasnili, že bude třeba se připravit na zvládání dalších eventuálních propuknutí epidemie Eboly v budoucnu,“ dodal kardinál.

Dvoudenní konferenci organizovala Papežská rada Justitia et pax a Caritas Internationalis společně s ambasádou USA.

(zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva