Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež napsal dopis Bašáru Asadovi

Datum publikace13. 12. 2016, 11.30
TiskTisk

Papež František napsal dopis syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Vyzývá v něm tohoto státního představitele i světové společenství k ukončení násilí a zajištění ochrany civilistů či přístupu humanitární pomoci.

Foro: Modlitba za Sýrii. Lauren Cater / CNA

Dopis předal syrskému prezidentovi osobně apoštolský nuncius (velvyslanec) v Sýrii Mario Zenari, kterého papež v listopadu jmenoval kardinálem.

„Jmenováním arcibiskupa Maria Zenariho do kardinálského sboru chtěl papež František zvlášť vyjádřit svou lásku vůči milovanému syrskému lidu,“ píše krátké prohlášení tiskového střediska Svatého stolce.

„Papež František znovu vyzval prezidenta Bašára al-Asada a mezinárodní společenství k ukončení násilí a mírovému řešení nepřátelství. Odsoudil přitom každou formu extremismu terorismu, ať pochází z jakékoliv strany, a vyzval prezidenta, aby zajistil, aby bylo plně respektováno mezinárodní humanitární právo s ohledem na ochranu civilistů a přístupu humanitární pomoci,“ dodává prohlášení.

Vatikánský rozhlas publikoval rozhovor s nunciem Mariem Zenarim, který též zveřejňujeme.

ZENARI: Dnes ráno jsem byl přijat prezidentem na zdvořilostní návštěvu, jelikož jsem se vracel jako kardinál – bylo to něco jedinečného a pochopili to všichni, od vlády až po občany, že se jednalo o vyjádření papežovy blízkosti trpícím Syřanům. U příležitosti této návštěvy a v atmosféře tohoto jmenování jsem předal papežův dopis. Není těžké si vyvodit, co v něm bylo napsané. Je jasné, že se jednalo o všechno to, co papež stále říká v otázce syrského konfliktu, a tedy na prvním místě o zdůraznění humanitárního aspektu.

Vatikánský rozhlas: Měl jste dojem, že vzal prezident dopis vážně?

ZENARI: Měl jsem dojem, že tento papežův dopis přijal s velkou vděčností, abych tak řekl. Přečetl si jej a ocenil jej, toto mohu říci…

Vatikánský rozhlas: Je to jistě velký a důležitý krok, a jelikož se jedná o zvlášť delikátní moment pro Sýrii, může snad růst naděje?

ZENARI: To si přejeme všichni: aby se otevřela nějaká spirála, aby se vyjasnilo nějaké řešení. Jistě, cesta není snadná! Je třeba pokračovat na této cestě ukončení násilí, přístupu humanitární pomoci a smíření. V tuto chvíli jsou to v Aleppu především civilisté, kdo platí nejhorší důsledky konfliktu. Jako věřící, jako křesťané se modlíme…

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou