Katolický týdeník: Papež oslaví osmdesátiny

Datum publikace15. 12. 2016, 8.00

Ještě před Vánoci, 17. prosince, oslaví papež František 80. narozeniny. Kdyby byl stále kardinálem, v tu chvíli by přestal být volitelem papeže. Jako Svatý otec ovšem pokračuje v kormidlování celé církve.

Repro: KT

Už jako argentinský arcibiskup Jorge Mario Bergoglio prokázal, že má dost citu a zkušeností k tomu, aby odhalil neduhy v životě církve a začal je léčit. V tomtéž nyní pokračuje na Petrově stolci. „František jako empatický lékař rozpoznává, že únavu v katolické církvi způsobila její zahleděnost do sebe samé. Už příliš dlouho je uvízlá její loď na souši. Nevyplouvá na moře, nevydává se do světa,“ uvádí rakouský kněz a pastorální teolog Paul Zulehner. A cituje Františka, jak popisuje svou „medicínu“: „Jestliže se církev stará jen o sebe, stárne. Mám-li si vybrat mezi církví, která by na ulici mohla přijít k úrazu, a církví, která onemocní, protože se zabývá jen sama sebou, pak neváhám a volím první možnost.“ Papež se podle Zulehnera snaží především obnovit misijní nadšení křesťanů. „Nechce žádné ufňukané, rezignující a pohodlné křesťany. Církev se musí lidem rozdávat a tím je přitahovat,“ dodává Zulehner.

O současném papeži toho lze napsat hodně. Každý den přinášejí jeho činy nové inspirace. U příležitosti jeho osmdesátin nahlédneme do stylu, kterým reformuje církev, a ukážeme paralely mezi jeho současnými snahami a změnami, které ordinoval jezuitům a později i ostatním katolíkům v Argentině. Jeho lidskost pak dokládají často neplánovaná setkání, kdy přeruší připravený program a cele se věnuje člověku, který zrovna stojí před ním. Jako by pro něj v tu chvíli neexistovalo nic důležitějšího. Nesetkává se přitom papež a „zbloudilá ovečka“, ale dva lidé, kterým na sobě záleží.

(Autor této části anonce: Tomáš Kutil)

Více v Katolickém týdeníku, který je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Z Betléma na sváteční stůl

Betlémské světlo se v sobotu 10. prosince vydalo do České republiky za pomoci ochotných skautů.

Jak se žije ve Svaté zemi?

Válka v Sýrii či vzrůst tzv. Islámského státu odsunuly zájem veřejnosti o dění ve Svaté zemi na vedlejší kolej. Jaká atmosféra dnes v Izraeli panuje? Po návratu ze své cesty do Izraele se o své postřehy dělí Mons. Martin Holík.

Dlouholetá manželství

Jsou spolu padesát i více let. Už to není jako za mlada, ale mají se rádi a patří jeden druhému. Přes všechno dobré i zlé. Nepovažují svá manželství za idylická, ale přesto, když je vidíme, bychom si přáli „mít to taky tak“.

Autor: Jiří Macháně, KT

Autor článku: František Jemelka