Mladí křesťané z celé Evropy se na konci roku setkají v Rize

Datum publikace19. 12. 2016, 11.15

Více než 10 tisíc mladých lidí z celé Evropy i jiných kontinentů se na konci roku setká v lotyšské metropoli Rize. Proběhne zde ve dnech 28. prosince - 1. ledna 39. evropské setkání, které organizuje komunita Taizé.

Foto: Martina Řehořová / Člověk a víra

Účastníci stráví konec roku v modlitbě, setkávání, sdílení a solidaritě. Na programu jsou také workshopy, které se zaměří na desítky různých témat včetně umění, kultury a historie. Některé povedou hosté, již se angažují v občanské společnosti.

„Ve světle současného napětí bude mít zvláštní důležitost přítomnost mnoha mladých lidí z Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Evropské setkání se bude konat poprvé v pobaltském státu a zároveň v zemi, která dřív náležela do Sovětského svazu,“ uvedla komunita Taizé.

Zveřejněny budou také čtyři Podněty pro rok 2017 s názvem „Společně otvírat cesty naděje“ od představeného komunity Taizé bratra Aloise. Podněty jsou inspirovány nedávným setkáním v africkém Coutonu. Mezi nimi je například „Zjednodušit svůj život, abychom se mohli dělit“ nebo „Prohlubovat přátelství a působit tak pokoj“.

Většina poutníků bude ubytována u místních obyvatel. Vyzval je k tomu mimo jiné i tamější prezident Raimonds Vçjonis. „Víc než deset tisíc mladých lidí z celé Evropy i dalších světadílů už se připravuje na cestu do Lotyšska. Na konci roku se bude v Rize konat evropské setkání mladých. Buďme připraveni otevřít těmto poutníkům dveře našich obydlí, ale také svá srdce!“ uvedl. Účastníky bude hostit víc než 100 církevních společenství.

Dopis s pozváním do Rigy podepsali čtyři církevní představitelé: luteránský arcibiskup, katolický arcibiskup, pravoslavný metropolita a biskup Jednoty baptistických sborů v Lotyšsku. Přátelské pozdravy zašle před setkáním papež František, východní patriarchové stejně jako představitelé církví anglikánské, luteránské a reformované tradice.

Taizé je mezinárodní ekumenická komunita ve Francii. Tvoří ji sto bratří, kteří každoročně hostí desetitisíce mladých křesťanů. V roce 2014 se Evropské setkání mladých konalo v Praze.

(zdroj: taize.fr)

Autor článku: Ondřej Mléčka