Na setkání s papežem dorazily loni do Vatikánu 4 miliony lidí

Na setkání s papežem Františkem do Vatikánu dorazily vloni téměř 4 miliony lidí. Statistiky zveřejnilo v závěru roku tiskové středisko Svatého stolce. Oproti předchozímu roku se jedná o značný nárůst.
Publikováno: 2. 1. 2017 13:45

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Celkový počet poutníků, kteří se zúčastnili setkání s papežem Františkem, je 3.952.140. Číslo vzniklo sečtením žádostí o účast a odhadem návštěvnosti některých událostí, pro něž se vstupenky nerozdávají (např. modlitby Anděl Páně). Počet zahrnuje pouze události proběhlé přímo ve Vatikánu.

Zatímco v roce 2015 se událostí, jako jsou oslavy Vánoc, Velikonoc, polední modlitby či generální audience na Svatopetrském náměstí, zúčastnilo kolem 3,2 milionu lidí, letos jich bylo o zhruba 740.000 více.

Jen mimořádných audiencí, které se letos konaly v rámci Svatého roku, se zúčastnilo celkem 446.000 lidí. Mimořádný Svatý rok milosrdenství papež František zahájil loni 8. prosince a ukončil uzavřením Svaté brány v bazilice svého Petra ve Vatikánu letos 20. listopadu. Celkem doputovalo v tomto roce do Vatikánu (nejen na setkání s papežem) 21,9 milionu lidí.

Nejvíce lidí na akce s účastí papeže Františka tradičně přišlo v březnu a dubnu, tedy v období kolem Velikonoc. Nejvyšší účast měly celkově polední společné modlitby (Anděl Páně a Regina Coeli), kterých se účastnilo kolem 1,65 milionu lidí.

V letech 2013 a 2014, prvních letech Františkova pontifikátu, dorazilo na události s papežem 6,6 milionu respektive 5,9 milionu lidí.

(zdroj: ČTK, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019