Na setkání s papežem dorazily loni do Vatikánu 4 miliony lidí

02. 01. 2017 téma: Svatý rok milosrdenství Rubrika: Papež František
Na setkání s papežem Františkem do Vatikánu dorazily vloni téměř 4 miliony lidí. Statistiky zveřejnilo v závěru roku tiskové středisko Svatého stolce. Oproti předchozímu roku se jedná o značný nárůst.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Celkový počet poutníků, kteří se zúčastnili setkání s papežem Františkem, je 3.952.140. Číslo vzniklo sečtením žádostí o účast a odhadem návštěvnosti některých událostí, pro něž se vstupenky nerozdávají (např. modlitby Anděl Páně). Počet zahrnuje pouze události proběhlé přímo ve Vatikánu.

Zatímco v roce 2015 se událostí, jako jsou oslavy Vánoc, Velikonoc, polední modlitby či generální audience na Svatopetrském náměstí, zúčastnilo kolem 3,2 milionu lidí, letos jich bylo o zhruba 740.000 více.

Jen mimořádných audiencí, které se letos konaly v rámci Svatého roku, se zúčastnilo celkem 446.000 lidí. Mimořádný Svatý rok milosrdenství papež František zahájil loni 8. prosince a ukončil uzavřením Svaté brány v bazilice svého Petra ve Vatikánu letos 20. listopadu. Celkem doputovalo v tomto roce do Vatikánu (nejen na setkání s papežem) 21,9 milionu lidí.

Nejvíce lidí na akce s účastí papeže Františka tradičně přišlo v březnu a dubnu, tedy v období kolem Velikonoc. Nejvyšší účast měly celkově polední společné modlitby (Anděl Páně a Regina Coeli), kterých se účastnilo kolem 1,65 milionu lidí.

V letech 2013 a 2014, prvních letech Františkova pontifikátu, dorazilo na události s papežem 6,6 milionu respektive 5,9 milionu lidí.

(zdroj: ČTK, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka