V ruinách kláštera San Wartan v Aleppu

Datum publikace11. 1. 2017, 13.00

FOTO UVNITŘ. Skupina řeholníků navštívila v pondělí 9. ledna zničený jezuitský klášter a kostel San Wartan v Aleppu. Němým svědkem událostí, které se zde odehrály, se stal kříž na stěně bez rukou. Jezuité mezitím začali s obnovou oblasti. Jako první krok rozdávají 1000 teplých jídel denně místním obyvatelům.

Ačkoliv boje v syrském Aleppu utichly, několik let trvající konflikt zde zanechal nejen zničené domy, ale i množství lidí v nouzi a zraněné vztahy.

Skupina řeholníků a přátel, mezi nimi také jezuita a dva františkáni, navštívili v pondělí klášter a kostel San Wartan, který se nachází na hranici čtvrti Midan a Boustan Bacha.

„Nalezli zde velkou spoušť. Zůstává pouze kříž, na kterém je Ježíš bez rukou… tichý svědek posvátnosti tohoto místa a všech modliteb, které se odtud zvedaly k nebi… s několika knihami Bible poházenými mezi sutinami,“ píše ve zprávě farnost sv. Františka v Aleppu.

Klášter San Wartan spravovali zdejší jezuité. Před válkou v domě hostili irácké uprchlíky, na začátku syrské krize pak utečence z Homsu a Hamy. Později padl klášter do rukou rebelů a stal se demarkační linií na frontě mezi rebely a armádou.

„Rozsah škod je obrovský! Avšak převažuje ještě větší touha znovu přínést život do této zóny,“ uvádí farnost. Jako první krok začali jezuité rozdávat 1000 teplých jídel denně místním obyvatelům, „i proto, aby povzbudili ty, kdo pomýšlejí na návrat“.

„Bůh ať žehná jezuitským kněžím, jejich službě i těm, kdo přispívají k této ušlechtilé práci,“ uzavírá farnost.

(zdroj: Farnost sv. Františka v Aleppu)

Autor článku: Ondřej Mléčka