Na Filipínách začal Světový apoštolský kongres milosrdenství

Datum publikace16. 1. 2017, 13.15

Ve filipínské metropoli Manile dnes začal 4. Světový apoštolský kongres milosrdenství. Více než 4 tisíce zástupců z celého světa se při něm bude do 20. ledna 2017 zamýšlet nad tématem Božího milosrdenství. Událost přichází v době, kdy v zemi probíhají protidrogové čistky, jež si vyžádaly tisíce obětí.

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Kongresu milosrdenství, jehož mottem jsou slova  „Společenství v milosrdenství, poslání k milosrdenství“, se účastní 3 800 místních a více než 700 zahraničních delegátů. Během pěti dnů si mohou vyslechnout řadu přednášek a svědectví, pomodlit se a zúčastnit se bohoslužeb, navštívit místa spojená s milosrdenstvím (sirotčinec, domov pro seniory aj.) nebo vyslechnout koncert. Papežským delegátem pro tuto akci je vídeňský kardinál Christoph Schönborn.

Při zahajovací mši svaté v manilské katedrále dnes promluvil kardinál Luis Antonio Tagle o skutcích milosrdenství. „Prosím zamyslete se nad tím, jak byl Bůh milosrdný k nám, jak nám Bůh zjevil tváře milosrdenství… Aby tak ti, kdo se stali obětí nebo byli opuštěni, poznali, že mají rodinu. Rodinu zrozenou při Ježíšově hodině, u paty jeho kříže,“ vyzval.

Kongres milosrdenství přichází v době, kdy na Filipínách probíhá boj proti uživatelům a distributorům drog, vyhlášený tamějším prezidentem Rodrigem Dutertem. Za poslední půlrok bylo zabito různými skupinami přes 6 tisíc lidí.

Jak řekl na tiskové konferenci filipínský biskup Ruperto Santos, kongres milosrdenství má reflektovat i tuto lidskoprávní krizi. „Milosrdenství je spojené se životem a život je spojený s životním prostředím,“ uvedl. „Život musí být podporován, život musí být uchován a život musí být respektován,“ dodal.

Apoštolské kongresy milosrdenství vznikly na základě projevu, který pronesl papež František v roce 2002 v Polsku. „Jak moc potřebuje současný svět Boží milosrdenství? Ze všech kontinentů se zvedá volání po Božím milosrdenství,“ řekl tehdy a oznámil, že Božímu milosrdenství slavnostně zasvětí svět.

Zmíněný projev následně vedl skupinu kardinálů k založení kongresů. První se konal v roce 2008 v Římě. Iniciativa se následně rozšířila do celého světa. Minulý kongres proběhl v roce 2014 v Bogotě.

Světový apoštolský kongres milosrdenství se koná každé tři roky. Podle agentury filipínské katolické církve CBCP je „potenciálním hostitelem“ v roce 2020 Indonésie nebo Malajsie. Kromě toho probíhají kongresy na úrovni kontinentů, evropský se konal v břenu loňského roku v Římě. Události má být vždy impulsem k hlubšímu uvědomění si milosrdenství v životě církve.

(zdroj: CBCP, www.wacom4.com/)

Autor článku: Ondřej Mléčka