Na Filipínách začal Světový apoštolský kongres milosrdenství

Ve filipínské metropoli Manile dnes začal 4. Světový apoštolský kongres milosrdenství. Více než 4 tisíce zástupců z celého světa se při něm bude do 20. ledna 2017 zamýšlet nad tématem Božího milosrdenství. Událost přichází v době, kdy v zemi probíhají protidrogové čistky, jež si vyžádaly tisíce obětí.
Publikováno: 16. 1. 2017 13:15

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Kongresu milosrdenství, jehož mottem jsou slova  „Společenství v milosrdenství, poslání k milosrdenství“, se účastní 3 800 místních a více než 700 zahraničních delegátů. Během pěti dnů si mohou vyslechnout řadu přednášek a svědectví, pomodlit se a zúčastnit se bohoslužeb, navštívit místa spojená s milosrdenstvím (sirotčinec, domov pro seniory aj.) nebo vyslechnout koncert. Papežským delegátem pro tuto akci je vídeňský kardinál Christoph Schönborn.

Při zahajovací mši svaté v manilské katedrále dnes promluvil kardinál Luis Antonio Tagle o skutcích milosrdenství. „Prosím zamyslete se nad tím, jak byl Bůh milosrdný k nám, jak nám Bůh zjevil tváře milosrdenství… Aby tak ti, kdo se stali obětí nebo byli opuštěni, poznali, že mají rodinu. Rodinu zrozenou při Ježíšově hodině, u paty jeho kříže,“ vyzval.

Kongres milosrdenství přichází v době, kdy na Filipínách probíhá boj proti uživatelům a distributorům drog, vyhlášený tamějším prezidentem Rodrigem Dutertem. Za poslední půlrok bylo zabito různými skupinami přes 6 tisíc lidí.

Jak řekl na tiskové konferenci filipínský biskup Ruperto Santos, kongres milosrdenství má reflektovat i tuto lidskoprávní krizi. „Milosrdenství je spojené se životem a život je spojený s životním prostředím,“ uvedl. „Život musí být podporován, život musí být uchován a život musí být respektován,“ dodal.

Apoštolské kongresy milosrdenství vznikly na základě projevu, který pronesl papež František v roce 2002 v Polsku. „Jak moc potřebuje současný svět Boží milosrdenství? Ze všech kontinentů se zvedá volání po Božím milosrdenství,“ řekl tehdy a oznámil, že Božímu milosrdenství slavnostně zasvětí svět.

Zmíněný projev následně vedl skupinu kardinálů k založení kongresů. První se konal v roce 2008 v Římě. Iniciativa se následně rozšířila do celého světa. Minulý kongres proběhl v roce 2014 v Bogotě.

Světový apoštolský kongres milosrdenství se koná každé tři roky. Podle agentury filipínské katolické církve CBCP je „potenciálním hostitelem“ v roce 2020 Indonésie nebo Malajsie. Kromě toho probíhají kongresy na úrovni kontinentů, evropský se konal v břenu loňského roku v Římě. Události má být vždy impulsem k hlubšímu uvědomění si milosrdenství v životě církve.

(zdroj: CBCP, www.wacom4.com/)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022