Na Filipínách začal Světový apoštolský kongres milosrdenství

Ve filipínské metropoli Manile dnes začal 4. Světový apoštolský kongres milosrdenství. Více než 4 tisíce zástupců z celého světa se při něm bude do 20. ledna 2017 zamýšlet nad tématem Božího milosrdenství. Událost přichází v době, kdy v zemi probíhají protidrogové čistky, jež si vyžádaly tisíce obětí.
Publikováno: 16. 1. 2017 14:15

Ilustrační foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Kongresu milosrdenství, jehož mottem jsou slova  „Společenství v milosrdenství, poslání k milosrdenství“, se účastní 3 800 místních a více než 700 zahraničních delegátů. Během pěti dnů si mohou vyslechnout řadu přednášek a svědectví, pomodlit se a zúčastnit se bohoslužeb, navštívit místa spojená s milosrdenstvím (sirotčinec, domov pro seniory aj.) nebo vyslechnout koncert. Papežským delegátem pro tuto akci je vídeňský kardinál Christoph Schönborn.

Při zahajovací mši svaté v manilské katedrále dnes promluvil kardinál Luis Antonio Tagle o skutcích milosrdenství. „Prosím zamyslete se nad tím, jak byl Bůh milosrdný k nám, jak nám Bůh zjevil tváře milosrdenství… Aby tak ti, kdo se stali obětí nebo byli opuštěni, poznali, že mají rodinu. Rodinu zrozenou při Ježíšově hodině, u paty jeho kříže,“ vyzval.

Kongres milosrdenství přichází v době, kdy na Filipínách probíhá boj proti uživatelům a distributorům drog, vyhlášený tamějším prezidentem Rodrigem Dutertem. Za poslední půlrok bylo zabito různými skupinami přes 6 tisíc lidí.

Jak řekl na tiskové konferenci filipínský biskup Ruperto Santos, kongres milosrdenství má reflektovat i tuto lidskoprávní krizi. „Milosrdenství je spojené se životem a život je spojený s životním prostředím,“ uvedl. „Život musí být podporován, život musí být uchován a život musí být respektován,“ dodal.

Apoštolské kongresy milosrdenství vznikly na základě projevu, který pronesl papež František v roce 2002 v Polsku. „Jak moc potřebuje současný svět Boží milosrdenství? Ze všech kontinentů se zvedá volání po Božím milosrdenství,“ řekl tehdy a oznámil, že Božímu milosrdenství slavnostně zasvětí svět.

Zmíněný projev následně vedl skupinu kardinálů k založení kongresů. První se konal v roce 2008 v Římě. Iniciativa se následně rozšířila do celého světa. Minulý kongres proběhl v roce 2014 v Bogotě.

Světový apoštolský kongres milosrdenství se koná každé tři roky. Podle agentury filipínské katolické církve CBCP je „potenciálním hostitelem“ v roce 2020 Indonésie nebo Malajsie. Kromě toho probíhají kongresy na úrovni kontinentů, evropský se konal v břenu loňského roku v Římě. Události má být vždy impulsem k hlubšímu uvědomění si milosrdenství v životě církve.

(zdroj: CBCP, www.wacom4.com/)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020

Papež: Soucit je důvěra v prozřetelnou Otcovu lásku

Před dnešním polednem dorazila na Svatopetrské náměstí asi tisícovka lidí, aby si vyslechla pravidelnou promluvu Petrova nástupce, pomodlila se spolu s ním a dostala apoštolské požehnání. Papež František komentoval evangelium (Mt 14,13-21), které bylo čteno při mši svaté tuto, v pořadí již 18. neděli liturgického mezidobí, a podává Ježíšovo zázračné rozmnožení chlebů a ryb.
02.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 18. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 18. neděle v mezidobí má název S ním to dáš.
01.08.2020

Zamyšlení Vlastimila Kročila, biskupa českobudějovického, o kněžství

„Kněžství tak pro křesťana není pouhý úřad nebo funkce, ale jde o podstatu, bytostně přítomnou v duši člověka. Obvykle se tato skutečnost vyjadřuje slovy nezrušitelné znamení, které je do duše vtisknuto přijetím svátosti," uvádí českobudějovický biskup Vlastimil Kročil ve svém zamyšlení nad významem svátosti řádu církve (jáhenství, kněžství a biskupství) v souvislosti s blížící se liturgickou památkou sv. Jana Marie Vianney, svatého faráře arského, kterou si budeme připomínat 4. srpna.
31.07.2020