Církevní a Klášterní turistika na Regiontour 2017

Datum publikace18. 1. 2017, 14.00

Expozice Církevní turistika i stánky dalších diecézí budou na veletrhu cestovního ruchu GO REGIONTOUR 2017 v Brně opět prezentovat poutní místa, kostely, kláštery a další církevní památky či zajímavosti církevní turistiky v České republice. Prezentace Církevní turistiky bude ve dnech 19. až 22. k vidění ve stáncích č. 103 a 104 v pavilonu P brněnského výstaviště. Zajímavosti z pražské arcidiecéze pak můžete prozkoumat i v samostatném stánku veletrhu.

Foto: Petra Dolíhalová

Rok 2017 byl agenturou Czech Tourism vyhlášen rokem baroka. Právě baroko bylo v našich zemích obdobím (od 17. až do konce 18. století), kdy se putovalo na nejrůznější poutní místa – na Hostýn, na Svatý Kopeček u Olomouce, na Vranov u Brna, do Žarošic, do Křtin, v Čechách zase na Svatou Horu či do Staré Boleslavi. Kolem těchto míst postupně vznikalo zázemí pro poutníky, a tak se utvářela barokní krajina. Poutní slavnosti jsou dnes, především na Moravě, stálou součástí života obcí a návštěvníci je mohou prožít např. v Žarošicích při tzv. Zlaté sobotě nebo v Mikulově při pouti na Svatý kopeček.

Brněnská diecéze

Poutní místa a poutě brněnské diecéze se v letošním roce organizátoři pokusí návštěvníkům veletrhu přiblížit prostřednictvím kopie sochy Panny Marie Vranovské. Právě na Vranov u Brna nebo do Křtin směřují často kroky poutníků po celou poutní sezónu, která začíná na většině poutních míst v době velikonoční a zakončena bývá v říjnu.

Kromě poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách je dalším barokním skvostem brněnské diecéze poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Jedná o nevýznamnější stavbu architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichla, která byla pro svoji kulturně historickou hodnotu v roce 1994 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Průvodci z místní farnosti na tomto poutním místě přivítají ročně na 35 000 návštěvníků.

Ostravsko-opavská diecéze a opolská diecéze

Vystavovatelé ze severní Moravy a Slezska představí na veletrhu vzácné dřevěné kostely česko-polského pohraničí a další církevní zajímavosti a poutní místa ostravsko-opavské diecéze, jako jsou např. poutní kostel Panny Marie Pomocné „Mariahilf“ ve Zlatých Horách, bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku nebo poutní kostel Sedmibolestné Panny Marie na Cvilíně u Krnova. Partneři z Polska představí nejatraktivnější sakrální památky opolské diecéze. Mezi ty nejzajímavější patří poutní místo Hora sv. Anny, Židovský hřbitov „Macum Cadik“ neboli „Město spravedlivých“, Diecézní muzeum v Opoli a Park církevních miniatur v Olszové. Propagace uvedených památek je spolufinancována z dotací EU v rámci přeshraničního projektu Církevní turistika.

Královéhradecká diecéze

V rámci zajímavostí představí za královehradeckou diecézi římskokatolické farnosti Kutná Hora a Kutná Hora-Sedlec své UNESCO památky v Kutné Hoře – chrám sv. Barbory a chrám sv. Jakuba; chybět nebude ani vzácná a unikátní památka UNESCO – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory, která je spolu se světoznámou sedleckou kostnicí součástí bývalého cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného již na počátku 12. století.

Plzeňská diecéze

Návštěvníkům se přestaví také katedrála sv. Bartoloměje v Plzni se vzácnou kamennou gotickou sochou Madony plzeňské.

Návštěvníkům se přestaví také katedrála sv. Bartoloměje v Plzni se vzácnou kamennou gotickou sochou Madony plzeňské nebo penzion Panský dům v Rožmitále pod Třemšínem, který provozuje Arcibiskupství pražské.

Litoměřická diecéze

Ve vedlejším stánku pak naleznete expozici další diecéze ze západu republiky. Biskupství litoměřické bude v rámci dalšího ročníku veletrhu prezentovat významná poutní místa litoměřické diecéze, kulturní bohatství diecéze a také možnosti ubytování, které církevní zařízení nabízejí.

Jeho účast na veletrhu souvisí s rozvojem církevní turistiky a spolu s Biskupstvím českobudějovickým návštěvníky přivítá v pavilonu P ve stánku č. 104. Zájemci zde budou mít v průběhu veletrhu možnost ochutnat pivo z Biskupského pivovaru u sv. Štěpána v Litoměřicích.

Českobudějovická diecéze

Tato diecéze z jihu Čech představí taktéž ve stánku 104 především své ubytovací možnosti v centru malebných měst či městeček (Kašpsrské Hory, Železná Ruda,...) a získáte zde info o budoucích možnostech a plánech v této oblasti církevní turistiky.

Klášterní turistika

V rámci projektu Klášterní turistika se letos na veletrhu představí mj. kláštery, kde se návštěvníci mohou během svého pobytu účastnit života komunity, např. společné modlitby. Je to např. Klášterní penzion v Jiřetíně pod Jedlovou, kláštery sester dominikánek v Bojkovicích a v Praze nebo např. klášter Kongregace Sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova v Rajhradě.

Kde najdu vše na jednom místě?

Prezentace Církevní turistiky se ale neomezí pouze na církevní památky, ale nabídneme opět také možnosti pobytů na farách a v klášterech, jak pro rekreaci, tak např. v rámci duchovní obnovy, a to napříč celou Českou republikou. Nabídka far a klášterů s možností pobytu se na stránkách www.cirkevnituristika.cz od loňského roku opět rozšířila.

Pro nadcházející turistickou sezónu je připravena také nová verze internetové aplikace www.cirkevnituristika.cz, která je nově přizpůsobena pro všechna mobilní zařízení a nabízí podrobné vyhledávání poutních míst, ubytování, zajímavostí, poutí a duchovních cvičení podle vybraných kategorií. Nabídka z oblasti poutních míst, ubytování a zajímavostí je propojena a poskytuje návštěvníkům komplexní přehled všech možností, které církevní památky nabízejí v daném místě a jeho okolí.

(s přispěním diecézních tiskových mluvčí a koordinátorů účasti na veletrhu)