Papež dominikánům: Být solí evangelia uprostřed karnevalu světa

Datum publikace23. 1. 2017, 11.45

Papež František v sobotu slavil v Lateránské bazilice závěrečnou mši svatou oslav 800. výročí založení Řádu kazatelů (dominikánů). V homilii zdůraznil potřebu dobrého svědectví křesťanů a řeholníků ve světě. V České republice zakončí výročí arcibiskup Jan Graubner v Olomouci v sobotu 28. ledna.

Foto: Lawrence OP / CC BY-NC-ND

Sobotní mše svatá v Lateránské bazilice uzavřela oslavy osmistého výročí založení Řádu kazatelů. Během jubilea, které trvalo od 7. listopadu 2015, se následovníci sv. Dominika zamýšleli nad tématem „Posláni hlásat evangelium“. V sobotu zároveň uplynulo přesně 800 let od prohlášení buly Gratiarum omnium, v níž papež potvrdil kazatelské poslání řádu sv. Dominika.

Jedním ze tří hlavních koncelebrantů závěrečné mše v Lateránské bazilice byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který je sám dominikán.

Papež František v homilii postavil proti sobě „karneval světské zvědavosti“ a oslavu Boha. Život každého člověka se podle něj pohybuje mezi těmito dvěma scénáři.

V „karnevalu“ hledají lidé svůdné učitele, kteří „šimrají uši“ falešnými naukami a ideologiemi. I dnes se rozvinul tento styl díky „svádění subjektivistického relativismu“. „Tendence k hledání novot, která je člověku vlastní, nachází živnou původu ve společnosti určované vnějším dojmem a konzumem, která sice často recykluje něco staršího, avšak důležitě to vydává za poslední lákavou novinku. Také pravda se falšuje. Pohybujeme se v takzvané ‚tekuté společnosti‘, bez pevných bodů, vyvrácené z veřejí a pantů, zbavené jisté a stálé opory. Žijeme v jepičí kultuře na jedno použití,“ uvedl František.

V protikladu ke „karnevalu“ stojí oslava Boha. K té může člověk přejít také díky dobrým skutkům, jež vidí u křesťanů, pokračoval František „Uprostřed ‚karnevalu‘ včerejška i dneška je toto odpověď Ježíše a církve, toto je pevná opora uprostřed ‚tekuté‘ společnosti: dobré skutky, které můžeme vykonat díky Kristu a jeho Svatému Duchu a které vyvolávají v srdcích lidí díkůvzdání Bohu Otci, chválu nebo alespoň údiv a otázku: ‚Proč? Proč se tento člověk chová takto?‘“

Aby však byli lidé „pohnuti“ dobrými skutky, je nutné, aby sůl křesťanů neztratila svou chuť: „Ježíš to říká velmi jasně: Jestliže sůl ztratí chuť, není k ničemu. Běda soli, která ztratí chuť! Běda církvi, která ztratí chuť! Běda knězi, zasvěcenému člověku, kongregaci, která ztratí chuť!“ uvedl František, který vzdal chválu za dílo sv. Dominika, „plné soli a světla“.

V České republice se oslavy řádu uzavřou na svátek sv. Tomáše Akvinského, 28. ledna. Bohoslužbu v olomouckém klášterním kostele bude slavit olomoucký arcibiskup Jan Graubner. V tentýž večer se od 20.00 v nedalekém kině Metropol promítne film režiséra Jonáše Vacka s názvem Psi Páně – aneb sněz ten film. Název odkazuje na latinskou slovní hříčku: „Domini canes“, psi Páně.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, OP)

Autor článku: Ondřej Mléčka