Vatikánská delegace navštívila syrské Aleppo

Datum publikace25. 1. 2017, 15.00

(FOTOGALERIE UVNITŘ) Papež František vyslal oficiální delegaci z vatikánského úřadu na podporu integrálního lidského rozvoje do syrského Aleppa. Jednalo se o první oficiální návštěvu zástupců Svatého stolce po skončení bojů v Aleppu.

Foto: Latin Parish St. Francis in Aleppo

Delegace se setkala s křesťanskými komunitami a kněžími, kteří vyjádřili svoji vděčnost papeži za jeho neutuchající pozornost vůči Sýrii. Kromě toho delegace navštívila katolické charitativní organizace a několik uprchlických táborů. V rámci návštěvy delegace bylo také slavnostně uvedeno do provozu centrum pro humanitární pomoc, které založila Charita Aleppo ve čtvrti Hanano,“ píše se v prohlášení úřadu.

Apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Khazen uvedl, že členové delegace byli velmi pohnutí tím, co viděli. „Pro nás byla tato setkání dalším znamením naděje a radosti. Uskutečnila se velmi významná setkání s věřícími, přičemž jedno bylo s mladými lidmi a druhé bylo otevřené celé komunitě.

Vatikánská delegace se také účastnila ekumenické bohoslužby organizované v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů. Dalším významným momentem bylo setkání delegace se zástupci islámu, během něhož byla zdůrazněna „zodpovědnost náboženství za výchovu k míru a toleranci“.

Zástupci místní občanské a náboženské samosprávy se s delegací také setkali a poděkovali za podporu Svatého otce vůči jejich zemi a za jeho obzvláštní blízkost, kterou projevuje válkou postiženému syrskému lidu.

Prohlášení dále zdůrazňuje důležitost setkání s katolickými charitativními organizacemi v zemi. „Tato setkání podtrhla důležitost jejich pomoci lidem v Sýrii. Díky podpoře církve a mezinárodního společenství může být jejich pomoc v budoucnosti ještě významnější vzhledem k rostoucím potřebám lidí.“

Přestože v Aleppu boje už skončily, situace ve městě zůstává nadále složitá, neboť zde nejsou žádné dodávky elektřiny a tepla. Kromě toho milice IS odřízly zásobování vodou a město je bez vody už 12 dní. Zástupci vatikánské delegace nicméně říkají, že lidé chtějí město znovu vybudovat.

„Je to naděje, kterou jsme viděli v očích dětí a rodin, všech muslimů, se kterými jsme se setkali v utečeneckých táborech. Jejich radost a entuziasmus při setkání, jejich oči, ve kterých nebyla ani stopa nenávisti, to vše dává velkou naději.

(zdroj: Vatican Radio, AsiaNews)

Autor článku: Tomáš Tetiva