Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

K postní době nabízí papež podobenství o boháči a Lazarovi

Datum publikace7. 2. 2017, 14.15
TiskTisk

K letošní postní době nabízí papež k zamyšlení biblické podobenství o boháči a Lazarovi (Lk 16,19-31). Věřící vybízí také k naslouchání Božímu slovu. Taková jsou hlavní témata Františkova poselství, které dnes zveřejnil Vatikán. Postní doba začíná ve středu 1. března.

Poselství papeže Františka má název „Slovo je dar, druhý člověk je dar“. Postní doba je podle papeže silnou výzvou k obrácení se k Bohu „celým svým srdcem“.

V textu římský biskup předkládá podobenství o chudákovi Lazarovi, který seděl hladový u dveří lhostejného boháče (Lk 16,19-31). Po smrti byl Lazar přenesen „do Abrahámovy náruče“, avšak boháč navěky trpěl.

Lazar je podle papeže popsán velmi detailně: má i jméno, které v překladu znamená „Bůh pomáhá“. To připomíná, že druhý člověk je vždy darem; je někým, koho Bůh chce a na něhož pamatuje.

„Chudák u boháčových dveří není někým obtížným, nýbrž je výzvou k obrácení a změně života. Toto podobenství nás tedy nejprve vyzývá, abychom otevřeli druhému člověku bránu našeho srdce, protože každý člověk je dar, náš soused i neznámý chudák. Postní období je příhodným časem k tomu, abychom otevřeli dveře každému potřebnému a poznali v něm Kristovu tvář. Každý z nás je potkává na své cestě,“ píše František.

Boháč naproti tomu nemá jméno, je v podobenství popsán pouze jako „bohatý člověk“. Obléká se do purpuru, který byl v Ježíšově době vyhrazen božstvu a králům. Hřích a zkaženost se v tomto člověku usazují postupně: od lásky k penězům k marnivosti a následně k pýše.

„Kořenem všeho zla je láska k penězům,“ cituje František sv. Pavla. Díky majetku se stává boháč marnivým člověkem, který si zakládá na vnějšku, ale jeho nitro je prázdné. Nejhlubší známkou jeho úpadku je pýcha, kvůli níž se obléká do božských a královských barev. „Není možné sloužit Bohu i penězům,“ píše papež.

V poselství k letošní postní době František komentuje také závěrečnou pasáž podobenství, kdy v pekle boháč prosí Abraháma, aby varoval jeho příbuzné. Abrahám však odpovídá, že stačí poslouchat Boží slovo.

Kořenem boháčova hříchu je tedy podle papeže skutečnost, že nenaslouchal Písmu. „To jej vedlo ke ztrátě lásky k Bohu a následně k pohrdání bližním. Boží slovo je živá síla, schopná způsobit obrácení v srdcích lidí a nasměrovat člověka znovu k Bohu. Zavřeme-li srdce vůči Božímu daru, který promlouvá, má to za následek uzavření srdce vůči bližnímu, píše František.

Věřící proto mají podle něj v letošní postní době vytrvaleji naslouchat Božímu slova a meditovat nad ním a současně být nablízku potřebným, slabým a chudým.

Text poselství k postní době je v současnosti dostupný v několika světových jazycích, česká verze se připravuje.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou